Zabil Janu (†50) přípravek na hubení hmyzu? Maminka popsala dvojí zoufalé volání o záchranu

Autor: A. Vetkovská, T. Koníček, I. Dvořáková - 
3. září 2020
05:00

O pomoc volala dvakrát. Smrt Jany Čechové (†50) z Nymburska, která měla zemřít prý na alergii poté, co se pokusila vyhubit otravné mušky běžně prodejným sprejem na hmyz, je obklopena nejasnostmi. Expert promluvil o tom, co se mohlo stát.

Redakce Blesku se proto obrátila na RNDr. Jaroslava Klána z Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN a požádala ho o názor na sprej, který měla Jana Čechová použít na hubení hmyzu a po kterém se jí udělalo zle. Její maminka pak také popsala pro Blesk, co přesně se osudného dne stalo a proč záchranná služba zamířila za její dcerou hned dvakrát.

Toxikolog Klán: Látky ze spreje mohou způsobit smrt!

„V tomto smutném případě jde zřejmě o anafylaktický šok, kdy při aplikaci insekticidu a následném vdechování došlo k prudké alergické reakci,“ myslí si doktor Klán. Podle něj jsou reakce na tyto toxiny individuální.

„Někdo může mít prudkou až fatální reakci. Ostatní lidé nebudou mít zase vůbec žádnou. Možná si jen zakašlou, zakýchají, poteče jim chvíli z nosu, případně je po nějakou dobu bude bolet hlava,“ vysvětluje toxikolog. 

Ten dokonce i pečlivě prozkoumal složení přípravku. „Musím říct, že není z hlediska toxikologického zase až tak ,svatý'. Obsahuje kromě jiných také látky s insekticidním účinkem, tedy tetrametrin, deltametrin a piperonylbutoxid. Ty mají poměrně vysokou akutní inhalační toxicitu a navíc se dobře vstřebávají i pokožkou. Je bohužel pravdou, že při vniknutí do dýchacích cest mohou způsobit i smrt. Vždy záleží na době vdechování toxinu, citlivosti organismu, ale i hmotnosti, pohlaví a dalších faktorech.“ 

Účinek může přijít i po hodinách

Doktor Jaroslav Klán Blesku také řekl, že účinek jedu se může projevit se zpožděním. I po lékařském ošetření. „V některých případech může k závažnému anafylaktickému šoku dojít až po několika hodinách, dokonce i po zdravotnickém zásahu. Nebezpečné látky obsažené v tomto spreji se vstřebávají nejen vdechnutím, ale i přes oblečení kůží. Je tedy otázka, co měla postižená žena na sobě a jak dlouho toxiny vdechovala,“ řekl Jaroslav Klán. A co je to inhalační toxicita? 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání