Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Čeští policisté zachránili dva uprchlíky: Nesli je vážně zraněné kilometr terénem!

Ilustrační foto  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK - 
10. srpna 2020
21:59

Čeští policisté působící při ochraně hranic v Severní Makedonii pomohli o víkendu dvěma vážně zraněným migrantům z Pákistánu. Z obtížně přístupného terénu je museli nést kilometr po železničním náspu a pak ještě přepravit autem. Zranění skončili v péči makedonských zdravotníků. O případu dnes informoval mluvčí policejního prezidia David Schön.

Vážněji zraněný muž utrpěl pádem z velké výšky otevřené zlomeniny nohou, byl podchlazený a v šoku. „Podle druhého muže k jejich zranění došlo v noci a jejich skupina migrantů je nechala na místě bez pomoci,“ uvedl Schön.

Bezprostředně po nálezu zraněné dvojice vyjel na místo velitel kontingentu a dva zdravotníci s výbavou pro stabilizaci a přepravu osob z obtížně přístupného terénu. Transport vyžadoval použití dlah a znehybnění v nosítkách a zároveň velké fyzické úsilí policistů.

Vzhledem ke strmému terénu bylo podle Schöna nutné zraněné přenést kilometr po železničním náspu, než bylo možné bezpečně vystoupat na cestu a muže naložit do auta. Po několika kilometrech byli oba zranění na místě umožňujícím manipulaci s nosítky předáni makedonským zdravotníkům.

Bez včasného a vysoce profesionálního zásahu policistů by se naděje na přežití minimálně u jednoho z mužů výrazně snížila, uvedl Schön. „Tento zásah jen posílí vynikající jméno, které tu čeští policisté mají,“ dodal mluvčí.

Čeští policisté působí v Severní Makedonii pátým rokem. Jejich úkolem je zabránit nelegálnímu vstupu cizinců do země a zajistit je v případě, že už na území Makedonie jsou. Nyní působí v této balkánské zemi 40 českých policistů.

Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud