Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Disident Pavel Wonka zemřel ve vězení: Stát rodině přiznal nesmyslné odškodné

Autor: ČTK - 
29. dubna 2020
11:48

Rodina disidenta Pavla Wonky, který zemřel v roce 1988 ve vazbě, dostane jako odškodné 2500 korun. Stát proplatí pouze ušlou mzdu za tři týdny nezákonného věznění, za smrt disidenta ale jeho bratr Jiří Wonka odškodné nedostane. Advokát Lubomír Müller považuje odškodnění za nepřiměřeně nízké.

Podle ministerstva spravedlnosti nemá Jiří Wonka na odškodnění nárok, protože k němu jeho bratr neměl v době své smrti vyživovací povinnost. „Jediné odškodnění, které je stát ochotný vyplatit, je náhrada ušlého výdělku za dobu věznění. Celkové odškodnění 2473 korun ale stát určuje podle částek stanovených v roce 1990, kdy byla zcela jiná mzdová a cenová hladina,“ sdělil ČT advokát Lubomír Müller. Náhrada mzdy je momentálně 83,33 koruny za den věznění. O případu informovala Česká televize. 

Müller míní, že vláda má možnost, aby výši této částky upravila nařízením. Opakovaně na to upozorňoval ministerstvo spravedlnosti. „Někteří rehabilitovaní považují přiznané odškodnění za výsměch a odmítají ho převzít. Naposledy jsem se v této věci obrátil na ministryni spravedlnosti loni v listopadu. Odpověď jsem zatím neobdržel,“ dodal advokát.

Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Zemřel za dosud nevyjasněných okolností v 35 letech ve vězení. Před listopadem 1989 byl za své názory a činnost perzekvován a několikrát skončil ve vězení, odsouzen byl za smyšlené činy.

Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě. Pohřeb se uskutečnil v rodném Vrchlabí za účasti asi 2000 lidí, včetně signatářů Charty 77, členů Jazzové sekce a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, ale i zástupců osmi velvyslanectví západních zemí. Za Wonkovu smrt nebyl nikdo potrestán. Jiří Wonka řadu let usiluje o očištění bratrova jména. 

Další videa
Osoby v pátrání