Pietu před nemocnicí v Ostravě zruší: Oběti střelby připomene trvalé pietní místo

Autor: ČTK - 
31. prosince 2019
09:32

Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) chce nechat zřídit trvalé pietní místo, jež by připomínalo oběti, které připravil o život prosincový čin dvaačtyřicetiletého střelce. Jeho útok nepřežilo sedm lidí, další dva byli zraněni. 

Provizorní pietní místo před budovou Polikliniky FNO bude 2. ledna zrušeno. ČTK to v pondělí řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. „Abychom si mohli i v budoucnu důstojně připomenout památku obětí útoku, rozhodli jsme se ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy zřídit u fakultní nemocnice trvalé pietní místo. Konkrétní podrobnosti týkající se jeho příprav a realizace jsou nyní předmětem jednání,“ uvedla Petlachová.

Dodala, že nemocnice děkuje všem, kteří k poliklinice přišli zapálit svíčku či položit květiny, aby uctili památku obětí útoku z 10. prosince. „Velice si toho vážíme. Lidská solidarita a sounáležitost je v těžkých okamžicích velkou útěchou,“ řekla mluvčí.

Na dva hlavní účty založené pro oběti střelby už lidé přispěli přes sedm milionů korun. Účty založila nemocnice i sousední Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Vyplývá to z informací na webových stránkách nemocnice a školy. Zájemci mohou přispívat i na další účty, které souvisejí s podporou konkrétní rodiny.

Nemocnice vyhlásila sbírku jako první. Zřídila transparentní bankovní účet s číslem 73030761/0710, kam mohou dárci přispívat do 31. března 2020. K dnešnímu dni se na účtu sešlo přes 6,7 milionu korun.

Na transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby VŠB-TUO mohou příspěvky posílat studenti, zaměstnanci či absolventi školy i další. Účet má číslo 291463872/0300. I v tomto případě lze příspěvky zasílat do konce března. Poté škola částku předá ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava rodinám obětí. Dnes na účtu bylo přes 365.000 korun.

Kromě těchto dvou existují další dva účty, které mají pomoci konkrétním rodinám. Vězeňská služba (VS) s policejním odborovým svazem pořádá veřejnou sbírku pro rodiny dvou zastřelených příslušníků bezpečnostního sboru.

Sbírku vyhlásila i porubská Základní škola Ivana Sekaniny, která chce pomoci rodině Petra Langa, jednoho z příslušníků VS, který vlastním tělem bránil svou dceru.

Střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Střelci se podařilo z nemocnice odejít před příjezdem policie. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice.

Video Čekárna traumatologie ve FN Ostrava dva dny po útoku střelce - Michal Charbulák

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud