Na pohřbu Dany T. se sešlo na 100 lidí. Malou obřadní síň ve Vřesině, v obci kousek od Ostravy-Poruby, kde Dana T. pracovala jako laborantka v Krevním centru, zcela zaplnili. Na víku rakve byla velká kytice s červenou stuhou. „Mamince s láskou“ stálo na ní zlatým písmem.

„Z roztomilé energické holčičky vyrostla energická cílevědomá žena, ve svém oboru zdravotní laborantky dosáhla díky atestacím nejvyššího možného vzdělání. Milovala zvířata, měla ráda květiny, o které se s nesmírnou pečlivostí starala. Poslední čtyři roky, kdy již byla v důchodu, se se svou typickou energií starala o zahrádku. Nepochopitelná a tragická událost jí náhle vzala život,“ zaznělo ve smuteční řeči.

Pro Danu truchlil syn Petr, dcera Sylva a další příbuzní a známí. „Stále jsem se dívala do oken jejího domu, zda se tam náhodou náhle nerozsvítí. Bohužel se tak nestalo,” svěřila se její sousedka z Vřesiny.

Jednou se vrátíš

Na poslední cestu vyprovodila Danu píseň Evy Špinarové „Jednou se vrátíš“. Zazněla také skladba Imagine od Johana Lennona i Yesterday od Beatles. Rakev se ponořila do útrob katafalku během balady Nothing Else Matters od kapely Metallica.

„Jsme s dětmi, jejími vnoučaty a bratrem velmi smutní, takový konec si opravdu nezasloužila,“ řekla dcera po tragédii Deníku. O velké lásce i bolesti jejich dětí hovoří citát zvolený na parte: „Když umře maminka, sluníčko zajde, v srdci nám zůstane smutek a chlad.“

Petr zachránil dvou dcerku

V modrých stejnokrojích s věnci a kytkami se přišli v pátek odpoledne rozloučit kolegové a rodina také s Petrem L. (†49), který byl dozorcem věznice v Ostravě-Heřmanicích.

Petr L. přišel v osudní den do fakultní nemocnice s dcerou Lucií (13). Když začal šílenec pálit, neohroženě dceru zakryl tělem, čím ji zachránil za cenu toho života. Nejvíce se dotkla jeho smrt nejen Lucie, ale také její starší sestry Natálie (28) a manželky Lenky.

Skoro šest milionů

V ostravské věznici sloužil Petr L. od 1. července 2005 jako strážný. „Svým profesionálním přístupem k plnění služebních úkolů byl příkladem pro ostatní příslušníky, byl vždy přátelský, veselý a spolehlivý,“ hodnotil tragicky zesnulého generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal.

Na sbírkovém účtu, který zřídila FN Ostrava, je momentálně 5,8 milionů korun. Peníze budou rozděleny mezi rodiny pozůstalých.

Sedm náhodných obětí

Své náhodně vybrané oběti popravil šílený hypochondr Ctirad Vitásek (†42) v čekárně traumatologie v úterý 10. prosince. Zastřelil sedm lidí a dva zranil. Mezi mrtvými jsou dva pracovníci ostrahy věznice Petr Š. (†39) a Petr L. (†49) a jejich bývalý kolega Robert P. (†46). Popravil seniorku (†68) i Simonu D. (†51), která čekala na ošetření na vozíčku. Zabil také čtyři roky v důchodu přesluhující laborantku z nemocnice Danu T. (†64). Nejmladším zastřeleným je Oskar J. (†28).

Ctirad Vitásek, který vraždil patrně z chorobného přesvědčení, že má rakovinu, a nikdo jej nechce léčit, spáchal ten samý den sebevraždu. Jeho pohřeb proběhl v tichosti tento týden.

VIDEO: Útoku osamělého střelce nelze zabránit, shodli se psycholog i policejní náměstek.

Video
délka: 29:56.80

Útoku osamělého střelce nelze zabránit, shodli se psycholog i policejní náměstek Blesk TV

VIDEO: Přímá svědkyně střelby v Ostravě o „popravách“ v čekárně: Dceru jsem kryla tělem.

Video
délka: 01:42.32

Přímá svědkyně střelby v Ostravě o „popravách" v čekárně: Dceru jsem kryla tělem FTV Prima