Stařenku (†81) vozili v sanitce stovky kilometrů: Zemřela jim na dálnici!

Nebohá jednaosmdesátiletá seniorka z anglického Norfolku zemřela u krajnice dálnice M11 poté, co ji sanitkou vláčeli stovky kilometrů mezi zdravotnickými zařízeními. Její rodina chce odpovědi – byla by Peggy Copemanová ještě naživu, kdyby bylo v zemi dostatek lůžek pro duševně nemocné?
Peggy Copemanová naposledy vydechla v sanitním voze, když ji převáželi z jednotky soukromé péče v Somersetu do nemocnice podstatně bližší jejímu domu a rodině. V nemocnici v Norfolku pro ni ale původně neměli volné lůžko, a museli ji proto dočasně umístit jinam. Z důvodů, které se ještě nikomu nepodařilo dostatečně vysvětlit, byla převezena do zařízení nacházejícího se přes 300 kilometrů daleko na druhé straně Velké Británie.
Jakmile se v norfolské nemocnici uvolnilo místo a stařenka byla vyslána na cestu zpět, postihl ji v záchranářském voze infarkt. Její rodina se domnívá, že to mohl způsobit stres z dlouhé cesty a neznámého prostředí. Peggy Copemanová trpěla poslední desetiletí schizofrenií a k tomu se jí přidala i demence. Babička dvou vnoučat tak po dlouhém těžkém životě zemřela nedůstojnou smrtí v sanitce. „Omlouvám se za ta slova, ale je to odporné,“ sdělil tchán zesnulé, Nick Fulcher (54) televiznímu kanálu Sky News.
Sophie Corlettová z charitativní organizace MIND pro duševní zdraví uvedla, že případ paní Copemanové je otřesným příkladem toho, proč je nevhodné převážet pacienty z jejich domoviny. „Jste odříznutí od všeho, přátel, rodiny a komunity, ve které se celý život nacházíte. Vaši nejbližší za vámi prostě nezajdou na čaj, nepozdraví vás a nepomůžou vám na vaší cestě k uzdravení,“ vysvětlila. Pacienti podle ní musí být zmatení a připadají si daleko zranitelnější. Poukázala na nevhodné zacházení s duševně chorými osobami a nedostatek alternativ při krizových situacích, kdy jsou lidé odmítáni z důvodu nedostatku nemocničních lůžek.
Mluvčí státní organizace zabývající se duševním zdravím Norfolk and Suffolk NHS uvedl: „Smrti paní Copemanové je nám velmi líto. Okolnosti důkladně prošetříme a budeme rodinu průběžně informovat.“ Podle informací se vláda bude snažit během let 2020 a 2021 navýšit počet nemocničních míst a zkvalitnit služby pro duševně nemocné dospělé jedince.
„Věřila jsem, že se o ni zdravotnictví postará, že jí pomůže. Ale poslali ji až příliš daleko. V otázce duševního zdraví zapomínáme na staré lidi. Lékaři je diagnostikují se stařeckou demencí a více se už nestarají,“ dodala dcera zesnulé stařenky Maxine Fulcherová (56).
Asi krawina a ten tchán to doladil .