Stařenku (†81) vozili v sanitce stovky kilometrů: Zemřela jim na dálnici!

Žila by ještě paní Copemanová, kdyby byla v zemi dostatečná zdravotní péče pro duševně nemocné?  (Autor: Reprofoto Sky News)
Autor: jžk - 
30. prosince 2019
21:25

Nebohá jednaosmdesátiletá seniorka z anglického Norfolku zemřela u krajnice dálnice M11 poté, co ji sanitkou vláčeli stovky kilometrů mezi zdravotnickými zařízeními. Její rodina chce odpovědi – byla by Peggy Copemanová ještě naživu, kdyby bylo v zemi dostatek lůžek pro duševně nemocné?

Peggy Copemanová naposledy vydechla v sanitním voze, když ji převáželi z jednotky soukromé péče v Somersetu do nemocnice podstatně bližší jejímu domu a rodině. V nemocnici v Norfolku pro ni ale původně neměli volné lůžko, a museli ji proto dočasně umístit jinam. Z důvodů, které se ještě nikomu nepodařilo dostatečně vysvětlit, byla převezena do zařízení nacházejícího se přes 300 kilometrů daleko na druhé straně Velké Británie.

Jakmile se v norfolské nemocnici uvolnilo místo a stařenka byla vyslána na cestu zpět, postihl ji v záchranářském voze infarkt. Její rodina se domnívá, že to mohl způsobit stres z dlouhé cesty a neznámého prostředí. Peggy Copemanová trpěla poslední desetiletí schizofrenií a k tomu se jí přidala i demence. Babička dvou vnoučat tak po dlouhém těžkém životě zemřela nedůstojnou smrtí v sanitce. „Omlouvám se za ta slova, ale je to odporné,“ sdělil tchán zesnulé, Nick Fulcher (54) televiznímu kanálu Sky News.

Maxine Fulcher (56) a její manžel Nick Fulcher (54) jsou ztrátou babičky znepokojeni.Maxine Fulcher (56) a její manžel Nick Fulcher (54) jsou ztrátou babičky znepokojeni. | Facebook Nick Fulcher

Sophie Corlettová z charitativní organizace MIND pro duševní zdraví uvedla, že případ paní Copemanové je otřesným příkladem toho, proč je nevhodné převážet pacienty z jejich domoviny. „Jste odříznutí od všeho, přátel, rodiny a komunity, ve které se celý život nacházíte. Vaši nejbližší za vámi prostě nezajdou na čaj, nepozdraví vás a nepomůžou vám na vaší cestě k uzdravení,“ vysvětlila. Pacienti podle ní musí být zmatení a připadají si daleko zranitelnější. Poukázala na nevhodné zacházení s duševně chorými osobami a nedostatek alternativ při krizových situacích, kdy jsou lidé odmítáni z důvodu nedostatku nemocničních lůžek.

Mluvčí státní organizace zabývající se duševním zdravím Norfolk and Suffolk NHS uvedl: „Smrti paní Copemanové je nám velmi líto. Okolnosti důkladně prošetříme a budeme rodinu průběžně informovat.“ Podle informací se vláda bude snažit během let 2020 a 2021 navýšit počet nemocničních míst a zkvalitnit služby pro duševně nemocné dospělé jedince. 

„Věřila jsem, že se o ni zdravotnictví postará, že jí pomůže. Ale poslali ji až příliš daleko. V otázce duševního zdraví zapomínáme na staré lidi. Lékaři je diagnostikují se stařeckou demencí a více se už nestarají,“ dodala dcera zesnulé stařenky Maxine Fulcherová (56).

liskabystrouska ( 31. prosince 2019 11:30 )

tak jste si tu nebohou milujici babku meli nechat doma a postarat se o ni!

djaba ( 31. prosince 2019 07:11 )

Asi krawina a ten tchán to doladil .

nika70 ( 30. prosince 2019 21:31 )

Že by paní 81 let měla ještě tchána?! Asi jste mysleli zetě, že?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud