Popálený muž z výbuchu v Explosii už je při vědomí: Kolega je stále v umělém spánku

Autor: dce, ČTK - 
11. listopadu 2019
13:54

Jeden ze zraněných při výbuchu ve firmě Explosia je na tom lépe, už je dokonce při vědomí. Neštěstí, které se v pardubické firmě odehrálo minulý pátek ráno, vyšetřují čtyři komise - žádná z nich zatím svou práci neukončila. Při výbuchu byli zraněni čtyři zaměstnanci, jeden z nich druhý den zemřel.

„Jeden z pacientů už je při vědomí a spontánně dýchá, druhý je stále ještě v umělém spánku,“ řekla mluvčí vinohradské nemocnice Tereza Romanová. Brněnská nemocnice informace o stavu zraněného z Explosie s ohledem na ochranu osobních údajů neposkytuje.

Požár vypukl v pátek v 07:20 v budově, kde se suší střelný prach. Poté následovala takzvaná deflagrace, menší forma výbuchu doprovázená tlakovou vlnou. Místo, kde exploze nastala, je zničené. Provozu společnosti ani výroby střelného prachu se exploze výrazně nedotkla.

Pro zjištění příčin výbuchu byly vytvořeny čtyři vyšetřovací komise, a to firmy, báňského úřadu, policie a hasičů. Policie se začala případem zabývat pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. „Probíhají expertizy a testy, trochu jsme se posunuli, ale průběžné informace nebudeme zveřejňovat, dokud zpráva nebude kompletní a neseznámíme s nimi policii, hasiče a báňský úřad,“ uvedl mluvčí Explosie Martin Vencl. Společnost nabídla rodinám zraněných zaměstnanců pomoc, psychologickou, finanční a organizační. Případné odškodnění bude podle Vencla možné řešit až po skončení vyšetřování.

To však může trvat velmi dlouho. Při výbuchu v areálu firmy Explosia 20. dubna 2011 exploze zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodila. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit, báňskému úřadu vyšetřování trvalo jeden rok.

Státní firma Explosia je výrobce výbušnin, existuje od roku 1920. Společnost loni zaměstnávala zhruba 700 lidí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud