Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Střelba u silnice na Liberecku přivedla policii na stopu: Zajistila 97 zbraní

Autor: ČTK - 
6. června 2019
12:47

Policisté zadrželi v Libereckém a Pardubickém kraji devět mužů ve věku 33 až 69 let a obvinili je z nedovoleného ozbrojování kvůli držení neregistrovaných nebo zakázaných zbraní. Zajistili u nich při domovních prohlídkách 97 střelných zbraní, z toho 26 samopalů a kulomet, a také přes 24.000 nábojů a dalších různých součástí zbraní a pyrotechnického materiálu. 

O případu informovala liberecká policie na tiskové konferenci prostřednictvím policejního vyšetřovatele Jaroslava Marečka. Všechny obviněné spojuje zájem o zbraně a někteří se znali i osobně. Policie zatím neví, zda byl s některou ze zajištěných zbraní spáchán trestný čin a proč je muži schraňovali. „Vyšetřování je na počátku. K čemu měly zbraně sloužit a proč je drželi, je předmětem vyšetřování,“ uvedl Mareček.

Zbraně, střelivo i prekurzory k výrobě střeliva si obvinění opatřovali částečně na burzách nebo přes internetovou inzerci. Nakupovali i nefunkční zbraně, které dokázali uvést do provozuschopného stavu. Pět z nich má zbrojní průkaz, k přechovávání zajištěných zbraní ale neměli podle zjištění policie žádné oprávnění. Někteří z obviněných už byli trestáni.

Mužům hrozí pět měsíců až šest let „Nelze vyloučit do budoucna, že bude trestní sazba zpřísněna a překvalifikována na zločin se sazbou dva až osm let,“ uvedl státní zástupce Miroslav Mareš. Podle něj se bude čekat na výsledky znaleckých posudků a odborná vyjádření zejména z oblasti balistiky. „Posléze bude rozhodnuto a vyvozena trestní odpovědnost konkrétních osob,“ dodal Mareš.

Všichni muži jsou vyšetřovaní na svobodě, i když na dva ve věku 33 a 66 let chtěla policie uvalit vazbu. Soudci ale stačil písemný slib obviněných, že nebudou páchat trestnou činnost, a u mladšího záruka důvěryhodné osoby.

Sedm obviněných je z Libereckého a dva z Pardubického kraje. Nejvíc zbraní - deset samopalů a kulomet, policisté zajistili u devětašedesátiletého muže z východních Čech. Někteří obvinění měli doma dílny, kde upravovali koupené nefunkční zbraně do střelbyschopného stavu.

„Zbraně byly upravované s jistou mírou sofistikovanosti,“ uvedl Zdeněk Chmelík z policejního odboru služby pro zbraně. Za jednu ze zajímavějších zbraní pro sběratele označil italský samopal s dřevěnou pažbou z roku 1938.

Policie se případem začala zabývat loni v listopadu, když na Frýdlantsku zadržela dva muže, kteří stříleli ze samopalů v lese nedaleko hlavní silnice. Oba jsou nyní mezi obviněnými.


Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud