Gang vozil migranty přes Prahu: Na každém z nich vydělali převaděči 57 tisíc!

15. 3. 2019
12:00

Česká policie tento týden zadržela 12 občanů zemí bývalého Sovětského svazu a obvinila je z převaděčství. Stíhaným hrozí až desetileté vězení. Mezinárodní organizovaná skupina údajně déle než rok zajišťovala převozy nelegálních migrantů z jihovýchodní Asie.

Kriminalisté zjistili celkem 16 případů, při nichž gang převezl nebo se pokusil převézt z Ukrajiny do Česka a dále do Německa celkově stovku běženců z Bangladéše, Srí Lanky a Vietnamu. Gang údajně čítal nejméně 35 členů. ČTK to sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Dvanáct cizinců zadržených na českém území policie stíhá za organizování a umožnění nelegálního překročení státní hranice, za napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky a za padělání veřejných listin. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.

Běženci putovali podle mluvčího nejprve letecky do Ruska nebo na Ukrajinu, kde jim gang zajistil stravu a ubytování a další den je přesunul k vnější hranici schengenského prostoru. Odtud se migranti vydali pěšky do Polska, na Slovensko nebo do Maďarska, a to za pomoci maskovaných převaděčů. Po překročení hranice následovala cesta auty do Prahy, odkud běženci po odpočinku pokračovali do Německa.

 

Video Gang vozil migranty přes Prahu: Za jednoho inkasovali půl milionu! - Policie ČR
720p 360p

Skupina podle vyšetřovatelů vybírala od každého migranta částku přes 2500 amerických dolarů (57.000 korun). Celkově však jeden běženec zaplatil za cestu do západní Evropy až 22.000 dolarů (499.000 korun).

Na rozbití gangu spolupracovala česká policie se slovenskými kolegy a s pohraničníky z Ukrajiny a Polska. Při razii, která se od pondělí uskutečnila ve čtyřech zmíněných státech, provedli policisté přes 20 domovních prohlídek. Zajistili při nich zhruba milion korun v hotovosti, střelné zbraně a padělané doklady.

1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud