Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Bil a děsil partnerku, děti trápil, že mají následky: Tyran ze Vsetínska dostal trest jako řemen!

Domácí násilí (ilustrační foto).  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
11. března 2019
12:23

Olomoucký vrchní soud se v pondělí nijak nemazlil s mužem ze Vsetínska (44), který nemůže být s ohledem na své oběti identifikován. Trest za dlouhodobé týrání partnerky a jejich dvou dětí mu zpřísnil na osm let. Odsouzen byl za tři trestné činy, trest si vykonává v nejpřísnějším typu věznice.

Odvolací soud bez okolků vyhověl žalobci, který považoval původní trest ve výši 5,5 roku za nepřiměřeně mírný. Obhajoba žádala zproštění, protože podle ní pro psychické i fyzické týrání nejsou důkazy. Muž ale podle rozsudku svou rodinu týral sedm let a jeho děti si z jeho chování odnesly možná i doživotní následky.

Podle soudu není o jeho jednání pochyb, svědčí o tom řada důkazů i výpovědi svědků. Trest byl nepřiměřeně mírný. „Je třeba ukázat na délku trvání jeho agrese vůči nejbližším, která dosahuje řádu sedmi let. Už v minulosti byl odsouzen pro násilnou trestnou činnost,“ uvedl předseda senátu Vladimír Rutar. V potaz je podle něj třeba vzít i to, že tyran neprojevil žádnou míru sebereflexe.

Muž měl svou partnerku psychicky i fyzicky týrat od roku 2007 do roku 2014. Opakovaně ji zesměšňoval, fyzicky napadal, sprostě jí nadával, vyhrožoval jí umístěním na psychiatrii a zakázal jí stýkat se s rodinou. Ženu se podle obžaloby snažil izolovat od okolí. Muž se zodpovídá i z toho, že léta týral také své dvě děti, pálil jim hračky, zamykal je samotné v domě, byly zcela odloučené od svých vrstevníků. U dívky i chlapce rozpoznali znalci psychickou posttraumatickou poruchu, která se mimo jiné projevovala strachem z otce a poruchami spánku.

Žalobce Jaroslav Kandráč dnes požadoval trest v délce 8,5 roku. „Krajský soud při ukládání trestu nezohlednil všechny okolnosti, jde především o velmi negativní následky, které zanechalo jeho jednání na dětech,“ uvedl Kandráč. Také zmocněnkyně poškozených považovala trest za nepřiměřeně mírný.

„Docházelo k týrání na dvou dětech, a to de facto od jejich narození. Děti byly přítomny dlouhodobému psychickému týrání své matky v podobě jejího ponižování. Děti neměly podněty lásky a bezpečí, místo toho prožívaly dlouhodobý strach,“ uvedla zmocněnkyně.

Muž při procesu vystřídal pět obhájců a na soudce krajského soudu poslal čtyři stížnosti. Kvůli podjatosti podal stížnost i na předsedu senátu vrchního soudu. „Chybějí důkazy, které by jej usvědčovaly z nějakého psychického týrání,“ uvedl obhájce. Podotkl, že soud vychází hlavně z výpovědi poškozené a lidí, kterým se měla svěřit, což obhajoba nepovažuje za věrohodné. Muž, který je ve vazbě, se dnešního jednání neúčastnil.

Obžalovaný se podle soudu dopustil týrání osoby žijící ve společném obydlí, zločinu týrání svěřené osoby a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, hrozilo mu původně pět až 12 let vězení. Trest je souhrnný, zahrnuje i předchozí půlroční odsouzení zlínským soudem za podvod. V rejstříku trestů má již deset záznamů.

ivuska1 ( 11. března 2019 14:44 )

Proc ty zrudy chranite ? Proc nenapisete jejich jmena a nedate jejich ksichty nezakryte do tisku ?

horalysa ( 11. března 2019 14:38 )

Typický volič ODS a TOP.

Taurus70 ( 11. března 2019 13:22 )

Totalni zdechlina ktera si leci mindrak na slabsich 💩💩💩💩

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud