Alarmující obvinění: Týral prachatický pečovatelský dům svěřené seniory? Věc šetří policie

Policie prošetřuje alarmující trestní oznámení. Týral prachatický pečovatelský dům svěřené seniory?
Autor: DH - 
13. 2. 2019
18:10

Kriminalisté na Prachaticku prošetřují trestní oznámení, které podala rodina jednoho zesnulého Němce na prachatický dům s pečovatelskou službou. Ten čelí podezření z týrání svěřené osoby. Majitel tvrdí, že se jedná pouze o konkurenční boj.

Obvinění čelí prachatický Senior House Eden, který se zaměřuje především na péči o německé důchodce. Právě dva z nich měli po převozu z inkriminovaného domu do Trnové následně zemřít. Oba shodně vykazovali příznaky podvyživení. O situaci informovaly Seznam Zprávy.

Prvním poškozeným má být Němec Peter Spaeing, který do soukromého domova důchodců v Prachaticích přišel s pokročilou Alzheimerovou chorobou. Byl údajně v dobrém stavu, rozpoznával obličeje, pohyboval se o holi a jedl. Když ho ale rodina z domova odvážela, už nechodil a nemluvil. Muž navíc silně ubyl na váze a na noze měl obrovskou proleženinu. V nedaleké Trnové, na kterou se Němci s prosbou o pomoc obrátili, zanedlouho poté zemřel.

„Nereagoval na podněty, byl apatický, nechtěl vůbec komunikovat. Ten člověk to vzdal,“ uvedla Seznam Zprávám jednatelka domova v Trnové Marcela Bergmanová, která se společně s rodinou zesnulého rozhodla jednat a podat podnět státnímu zástupci. Místní zaměstnanci se totiž údajně s podvyživeným člověkem, který k nim dorazil z domova Eden, nesetkali poprvé.

„Případem se zabývají kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu týrání svěřené osoby,“ řekla Seznamu mluvčí prachatické policie Martina Joklová. „Věc je stále ve fázi prověřování, k žádnému trestnímu stíhání konkrétní osoby zatím nedošlo,“ dodala.

Domov v Trnové tvrdí, že z Edenu přejali celkem osm podobně nespokojených klientů. Ve všech případech se jednalo o Němce, na které se v Prachaticích zaměřují. Ze západu sem důchodci míří především kvůli příznivé ceně péče. K případu se Seznamu vyjádřil i majitel Senior House Miroslav Kocán. „Každý rozumný člověk si položí otázku, proč bychom poskytovali podřadnou péči zrovna těmto osmi klientům, když padesáti klientům, kteří jsou v Senior House Eden, poskytujeme prvotřídní péči,“ napsal. To ale bagatelizuje domov v Trnové, který tvrdí, že Němci byli podvyživení, pan Spaeing měl dokonce proleženiny, které ale Eden v propouštěcí zprávě neuvedl.

„Jednatelé a zaměstnanci hrubě zanedbali péči o poškozeného,“ je psáno v trestním oznámení. Trnovští navíc evidují ještě další podobný případ. Z Edenu k nim údajně dorazila i pětaosmdesátiletá Němka Rose Drtina, která byla soudem přidělena opatrovnici do Čech. Když zjistila, že žena v Prachaticích strádá, nechala ji převést do Trnové. Seniorce tam navážili 44 kilogramů tělesné hmotnosti, Eden přitom vykazoval 60 kilo. Opatrovnický soud po konzultaci s opatrovnicí vše předal k policii na prošetření. Paní Rose nakonec také zemřela, podle Seznamu byla příčina smrti zápal plic, v pitevní zprávě ale stojí, že byla Němka podvyživená.

Senior House Eden se ale brání. Na vše má prý důkazy, důchodci zde byli řádně krmeni a dostávalo se jim údajně i dostatečné zdravotnické péče, což lze prý doložit. Do redakce Seznamu údajně majitel Kocán zaslal i fotografie, které mají dokazovat, že byli důchodci v dobrém stavu. Za obviněním prý stojí „zamindrákovaná“ konkurence, která mu závidí lepší německou klientelu.

HledacPravdy ( 14. února 2019 16:23 )

Každý si stařečky beztrestně zabít nenechá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud