Polský gang vykradl stovky kamionů: Zadržet je pomohli čeští policisté!

Autor: ital, ČTK - 
12. února 2019
23:11

V několika evropských státech řádil polský gang, který se zaměřoval na krádeže zboží z odstavených kamionů. V pátek se podařilo pachatele zadržet a na jejich zatčení na různých místech v Polsku se podíleli čeští policisté společně se zahraničními kolegy, kterých bylo celkem okolo dvou set. Celkem dopadli deset členů zločinecké skupiny, která kradla v Česku, Rakousku, Německu, Itálii a na Slovensku.

Podle policejního prezidia Lenky Sikorové poškodila skupina jen v České republice několik stovek kamionů a v desítkách případů naložené zboží odcizila. „Skupina přibližně pěti až šesti osob si v některých případech pravděpodobně tato vozidla předem vytipovala, a poté pouze vyčkala, až se řidič uloží ke spánku. Zpravidla okolo deváté hodiny večer pak v luxusních vozech vyjeli kontrolovat odpočívadla, kde u zaparkovaných kamionů nařezáním plachet zjišťovali, co vozidla převážejí,“ uvedla mluvčí. Nejčastěji podle ní skupina působila na odpočívadlech dálnic D1 a D5.

Skupina se podle mluvčí zajímala zejména o elektroniku nebo značkové oblečení, jejímu zájmu však neunikly ani motorové pily, pneumatiky či lego. „A právě tato stavebnice mohla být skupinou odcizena z vozidel, která byla zaparkována na parkovišti benzinové čerpací stanice na dálnici D11. Zloději zde v jednom případě odcizili minimálně třináct palet lega v předběžné hodnotě 1,5 milionu korun, v druhém poté minimálně devět palet,“ doplnila Sikorová.

Akci zahájili policisté počátkem letošního roku, vzestup podobné trestné činnosti je však podle Sikorové patrný již od roku 2016. Čeští policisté navázali spolupráci se zahraničními kolegy, kteří řešili podobné případy, v květnu loňského roku.

„Měsíc poté byla zřízena také speciální pracovní skupina KAMION, která je složena z policistů z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia České republiky, ale také z kriminalistů jednotlivých krajských ředitelství,“ uvedla Sikorová.

Polští policisté zadrželi deset lidí, některé z nich přímo v hale, kterou používali pro uskladnění odcizených věcí. Všichni byli obviněni z účasti v organizované zločinecké skupině, z účasti na krádeži zboží na území Rakouska a Polska, a také pomoci při ukrývání a prodeji tohoto zboží. Soud je vzal do vazby. „V průběhu dalšího vyšetřování bude podezřelým doplněno obvinění z účasti na trestné činnosti páchané na území ČR,“ uvedla Sikorová. Při akci bylo zajištěno několik luxusních aut a zboží v hodnotě přes tři miliony korun.

starypes ( 13. února 2019 05:48 )

Chyba! Z e j m é n a Poláci!

tomik007 ( 13. února 2019 02:44 )

Je videt ze "VSECI KRADNU" uz aj v Polsku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud