V Olomouckém kraji řádí nebezpečná šelma: Úřady povolily odstřel všem lovcům

Autor: chal - 
11. 12. 2018
16:59

Nepůvodní druh dokáže v přírodě napáchat obrovské škody. Své o tom ví na Hané, kde se zabydlel mýval. Úřady sice povolily odstřel této severoamerická šelmy s proslulou „škraboškou“ na očích, ale zvíře má nad lidmi jasně navrch. 

Na Olomoucku a Prostějovsku se přemnožil, a teď čtěte pozorně, mýval. Tato drobná šelma je původně výhradně severoamerickým druhem, do Evropy ji tak musel zatáhnout člověk.

Problém je, že mýval severní v Česku nemá přirozeného nepřítele, a tak se může v poklidu množit. Mýval na Hané likviduje počty drobných savců a ptáků, kterým vybírá hnízda. Úřady na Olomoucku a Prostějovsku proto povolili odstřel všech nepůvodních druhů šelem, tedy především přemnožených mývalů severních a psíků mývalovitých.

„Důvodem je požadavek mysliveckých spolků na regulaci populace mývala severního a psíka mývalovitého a zmírnění negativního působení. Jde o nepůvodní druhy, které nemají přirozeného nepřítele,“ vysvětlila serveru Idnes.cz vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Martina Cetkovská.

Vyhubit mývala ale bude podle všeho běh na dlouhou trať, možná dokonce nesplnitelný úkol. Šelma totiž rodí kolem osmi mláďat, a jak už bylo řečeno, nemá přirozeného nepřítele. Navíc svou noru opouští až v noci a je velmi opatrná a vychytralá. Zastřelit mývala tak jde velmi těžko, počet zastřelených kusů se pohybuje kolem stovky ročně.

Mýval loví bažanty, koroptve nebo zajíce. Ptákům vybírá hnízda a nepohrdne ani menšími živočichy jako jsou žáby nebo ještěrky. Pokud se jeho populace nepodaří výrazně zredukovat, hrozí, že v krajině zanechá devastující stopy.

PPP150W ( 11. prosince 2018 23:53 )

No, když už máte potřebu do všeho tahat politiku, řekl bych, že velkým škůdcem a nepůvodním druhem na rozdíl od těch vámi jmenovaných v téhle zemi bude bezesporu soudruh Babiš.

horalysa ( 11. prosince 2018 18:21 )

Je horší šelma, která způsobuje daleko větší škody a nikdo ji nestřílí. Jmenuje se Kalousek a pohybuje se nejčastěji v tlupě TOP 09.

ivoadler ( 11. prosince 2018 17:25 )

Nepůvodní druhy jsou jakési multikulti v přírodě. Jeden rozdíl tu ale přece jen je - můžou se střílet nebo práškovat. Jedná se totiž i o rostlinné druhy.

zlymikes ( 11. prosince 2018 17:07 )

Nu hejtman Okleštěk tu řádí rok a jeho odstřel by už byl žádoucí

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud