Nemocné z Frýdlantu nejspíš otrávila droga Michaela Jacksona. Ministerstvo na stopě mysteriózní otravy

4. 12. 2018
17:40

Minulý týden dostalo v soukromé nemocnici ve Frýdlantu otravu krve několik pacientů, kteří zařízení navštívili kvůli operaci. Frýdlantská nemocnice odhalila první výsledky testů použitých anestetik. V jedné lahvičce se prý vyskytoval acinetobacter. Jedná se o bakterii, jež se vyskytuje i v zevním prostředí. U oslabených lidí může ale vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. Anestetikum, jež používala nemocnice při operacích, nese název Propofol. Stejnou látkou se předávkoval americký zpěvák Michael Jackson.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je na závěry ještě brzy. Bakterie nezpůsobuje septické stavy často, ale je pravděpodobné, že ve Frýdlantě šlo právě o ni.

„Na druhou stranu z toho neděláme žádné závěry, protože máme informace, že i v jedné z hemokultur byla zachycena nějaká bakteriální kontaminace, ale ještě to není vyšetřeno. Dokud nebudeme vědět, že byla na obou stranách stejná bakterie, tak nemá cenu spekulovat, že to bylo skutečně vyvoláno touto bakterií,“ připustil Prymula.

Právě Propofol se podle něj nemá podávat opakovaně, protože je to látka, v níž se při kontaminaci bakterie rychle množí. Řekl, že lahvička byla zřejmě kontaminována při opakovaném použití.

„Není to ale potvrzeno, ta bakterie tam mohla narůst po aplikaci,“ dodal Prymula. Už v pondělí výsledky rozborů ukázaly, že příčinou otravy nebyly inhalační anestetikum ani chemické přípravky, které se používají k dezinfekci operovaného místa.

Nemocnice zatím mlčí

Nemocnice Frýdlant zatím nechce závěry testů komentovat. „Dle našich informací v jedné ze tří vyšetřovaných lahviček, které byly odebrány v nemocničním odpadu, byla nalezena bakterie.

Druhé dvě lahvičky mají negativní nález. Musíme počkat na kompletní výsledky vyšetření s protokolem, pak lze situaci adekvátně komentovat. Nehodláme se vyjadřovat k nedokončeným šetřením,“ sdělila dnes ČTK mluvčí nemocnice Dita Fuchsová.

Příznaky otravy krve mělo devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří v minulém týdnu od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant ze skupiny EUC. Šlo o různé operace – kolene, žlučníku či gynekologické. Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry.

Osm pacientů bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou, protože potřebovali intenzivní péči. Jejich stav se zlepšuje, u dvou se ale objevila dechová nedostatečnost.

Léčba pacientů se podle primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Krajské nemocnice v Liberci Dušana Mormana s novými výsledky nezmění „Naše léčba byla od začátku tak široce pojatá, že zahrnuje i tuto bakterii,“ řekl. S bakterií se podle něj antibiotika už vypořádala, zdravotní problémy, které pacienti mají, jsou důsledkem poškození, která po ní zůstala. Nejhůře je na tom starší žena, která zůstává napojena na dýchací přístroj a má poškozené ledviny. Ve vážném stavu je ještě další pacientka, ostatní už se zlepšují. „Pacientka z Jablonce už byla přeložena na normální pokoj ve spádové nemocnici v Hradci Králové,“ dodal Morman.

Propofolem se předávkoval americký zpěvák

Dne 25. června zemřela americká pěvecká legenda, Michael Jackson. Jeho smrt byla jednou velkou záhadou a podle policie hrál významnou roli právě Propofol. Látku zpěvákovi prý osudného dne podal jeho osobní lékař Conrad Murray. Důvodem bylo, že se Jackson vrátil vyčerpaný z tanečních zkoušek, ale ani přes obrovskou únavu nemohl usnout. Předtím však zpěvák užíval Propofol v nepravidelných dávkách již téměř 10 let.

kukuku ( 5. prosince 2018 09:16 )

Všechno soukromé musí být zaručeně lepší než státní, že ???

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud