Čtvrtek 28. leden 2021
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 1°C

Kuciaka (†27) údajně sledoval exšéf kontrarozvědky! Objednal si ho Kočner, tvrdí slovenský list

Autor: ČTK, lm - 
23. října 2018
19:05

Kontroverzní slovenský podnikatel Marian Kočner údajně nechat sledovat různé novináře včetně zavražděného Jána Kuciaka (†27). Tvrdí to slovenský Denník N, podle něhož to při výslechu potvrdil bývalý šéf civilní kontrarozvědky SIS Peter Tóth. Právě jeho si Kočner na „špinavou práci" měl před více než rokem najmout. Tóth nyní informace popírá.

Podle listu na policii Tóth vypověděl, že pro Kočnera za odměnu sledoval nejen Kuciaka, ale i Kuciakova kolegu z portálu Aktuality.sk, jakož i reportéry listu Denník N, Sme, dále šéfredaktora jednoho časopisu a další nejmenované novináře. Tóth se prý sám přihlásil na policii po zadržení čtyř osob, které policie na konci září obvinila v případu Kuciakovy vraždy.

Tóth zmiňované informace nejprve nekomentoval. „Nemám k tomu žádné stanovisko, nezajímá mě, co napsal Denník N," uvedl Tóth v reakci listu Sme, ve kterém v 90. letech pracoval jako novinář. Později ve vyjádření pro slovenská média Tóth sledování novinářů popřel a řekl, že ve vyšetřovacím spisu se nenachází výpověď s jeho jménem a podpisem.

Ze sledování novinářů Tóth podle Denníku N vyhotovoval fotografie a videa. Policistům prý řekl, že o novinářích nezjistil nic skandálního a že objednávku zadal Kočner z důvodu přípravy diskreditační kampaně o reportérech.

Video Slovenská policie podnikla razii v nemovitostech spojených s působením Mariána Kočnera. - Policie SR

Kuciak i další slovenská média ale v minulosti opakovaně psali o Kočnerových podezřelých obchodních transakcích. Podnikatel je od konce letošního června ve vazbě kvůli podezření z účasti na falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy Kč). Podezřelý je i z daňových deliktů.

Tóth také vypověděl o údajně blízkém vztahu Kočnera s jednou osobou ze zmiňované čtveřice obviněných v případu Kuciakovy vraždy, která je podezřelá jako zprostředkující objednavatelka zločinu.

Kočner loni v telefonickém rozhovoru Kuciakovi řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že zveřejní jejich případné přešlapy. List Sme zase letos v květnu napsal, že Kočner sbírá důvěrné informace o jednom z jeho reportérů, který kvůli tomu podal trestní oznámení.

Z dřívějších nepotvrzených zpráv z médií vyplývá, že vraždu Kuciaka si objednal právě Kočner, jenž podle dostupných informací v případu dosud obviněn nebyl. Kuciak byl spolu s přítelkyní zastřelen letos v únoru ve svém domě. Z vykonání vraždy je obviněn Tomáš Sz., Zoltán A. měl pak podle policie hrůzný čin zprostředkovat na objednávku Aleny Zs., které ale chybí motiv a média se tak domnívají, že jednala na pokyn někoho jiného.

Video Měla Alena Zs. prsty i ve vraždě slovenského expremiéra? - TV JOJ

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud