Holčička (11) začala zničehonic potit krev: Lékaři ji nemohou léčit

Dívka začala potit krev během přípravy na zkoušky.  (Autor: Vietgiatri.vn)
Autor: ital - 
12. září 2018
21:59

Když se vietnamská dívka (11) intenzivně připravovala na zkoušky ve škole, začala náhle  potit krev. Lékaři jí dali léky proti kožní infekci, jíž předpokládali, že dívka trpí. Jenže nemoc diagnostikovali špatně. Až později zjistili, že dívka trpí vzácnou a jen málo zmapovanou nemocí.

Jedenáctiletá dívka z okresu Dak Doa ve Vietnamu se intenzivně připravovala na zkoušky ve škole, když náhle začala potit krev. Lékaři jí nejprve diagnostikovali infekci kůže, na což jí okamžitě vystavili léky. Potíže však přetrvávaly.

Po další diagnóze, jíž doktoři provedli, zjistili, že dívka trpí vzácnou chorobou nazvanou hematohydróza. Tato nemoc se vyskytuje tak zřídka, že ještě není mezi lékaři dostatečně známa. Podle stránek WebMD bylo ve 20. století potvrzeno jen mizivé množství případů hematohydrózy.

„Tento zvláštní úkaz má výskyt pouze u jednoho z deseti milionů lidí,“ říká ředitel nemocnice, Vu Tuan Anh. „Pocení krve může nastat zničehonic, anebo následkem emočního stresu.“

Následně dodává: „Krvácení je zapříčiněno trhlinkami velmi malých cévek v kůži. Příčina krvácení zůstává nejistá. Veškeré studie jsou založeny na ojedinělých případech. Nicméně mezi faktory může patřit vysoký krevní tlak, zánět cévek, porucha krvácení nebo menstruace. Stejně tak i obavy a stres.“

Léčba prý není jednoznačná. Může se podávat vitamin C, antidepresiva nebo beta-blokátor zvaný propranolol. Výsledky jsou však neidentifikovatelné. Především se lékaři snaží u pacienta snížit jeho úzkost.

„Hematohydróza neovlivní délku lidského života. Často je však příčinou znepokojení a obav. Může rovněž způsobit společenské stigma a snížit kvalitu života. Průzkumy prokázaly, že nemoc nezpůsobuje žádné škody v krvi ani na kůži,“ říká Dr. Anh.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud