Holčička (11) začala zničehonic potit krev: Lékaři ji nemohou léčit

Dívka začala potit krev během přípravy na zkoušky.
Autor: ital - 
12. 9. 2018
21:59

Když se vietnamská dívka (11) intenzivně připravovala na zkoušky ve škole, začala náhle  potit krev. Lékaři jí dali léky proti kožní infekci, jíž předpokládali, že dívka trpí. Jenže nemoc diagnostikovali špatně. Až později zjistili, že dívka trpí vzácnou a jen málo zmapovanou nemocí.

Jedenáctiletá dívka z okresu Dak Doa ve Vietnamu se intenzivně připravovala na zkoušky ve škole, když náhle začala potit krev. Lékaři jí nejprve diagnostikovali infekci kůže, na což jí okamžitě vystavili léky. Potíže však přetrvávaly.

Po další diagnóze, jíž doktoři provedli, zjistili, že dívka trpí vzácnou chorobou nazvanou hematohydróza. Tato nemoc se vyskytuje tak zřídka, že ještě není mezi lékaři dostatečně známa. Podle stránek WebMD bylo ve 20. století potvrzeno jen mizivé množství případů hematohydrózy.

„Tento zvláštní úkaz má výskyt pouze u jednoho z deseti milionů lidí,“ říká ředitel nemocnice, Vu Tuan Anh. „Pocení krve může nastat zničehonic, anebo následkem emočního stresu.“

Následně dodává: „Krvácení je zapříčiněno trhlinkami velmi malých cévek v kůži. Příčina krvácení zůstává nejistá. Veškeré studie jsou založeny na ojedinělých případech. Nicméně mezi faktory může patřit vysoký krevní tlak, zánět cévek, porucha krvácení nebo menstruace. Stejně tak i obavy a stres.“

Léčba prý není jednoznačná. Může se podávat vitamin C, antidepresiva nebo beta-blokátor zvaný propranolol. Výsledky jsou však neidentifikovatelné. Především se lékaři snaží u pacienta snížit jeho úzkost.

„Hematohydróza neovlivní délku lidského života. Často je však příčinou znepokojení a obav. Může rovněž způsobit společenské stigma a snížit kvalitu života. Průzkumy prokázaly, že nemoc nezpůsobuje žádné škody v krvi ani na kůži,“ říká Dr. Anh.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud