Dcera obvinila litoměřickou soudkyni z napadení: Dala jsem jí jen facku, brání se

Soudkyně měla údajně roky týrat svou dceru. Soud ji ale zprostil viny.
30. 8. 2018
15:53

Obžaloby z dlouholetého týrání dcery byla sice zproštěna, litoměřická soudkyně Ivetta Hořejší však ještě vyhráno nemá. Krajský soud v Praze ji totiž očistil jen zčásti. Před soudem nižší instance se tak znovu bude řešit incident z roku 2013, kdy měla svou dceru brutálně napadnout. Soudkyně ale tvrdí, že jí »jen« vrazila facku.

Na soudkyni podala trestní oznámení její dcera Eliška v roce 2013 poté, co skončila v mělnické nemocnici s otřesem mozku, krevním výronem v oblasti očí a pohmožděninami. „Táhla mě za vlasy chodbou a pak mě hodila do rohu za dveře a mlátila do mě. Dva dny jsem nemohla jíst, protože jsem měla naraženou čelist. Pak mi vzala hlavu a dvakrát mi s ní praštila o tu stěnu,“ popsala před lety mladá žena v slzách reportérce pořadu Na vlastní oči. Ivetta Hořejší celý incident ale vidí jinak. Nepopírá, že se s dcerou pohádaly, brutální útok však odmítá. Prý jen Elišce vrazila facku za to, že ji častovala »sviní«.

Eliška se po tomto incidentu od rodičů odstěhovala a přerušila s nimi kontakt. Na policii ale uvedla, že matka ji verbálně i fyzicky napadala dlouhodobě, mj. ji měla vulgárně urážet, zamykat v domě a vyhrožovat, že jí usmrtí psy. „V sedmé třídě, asi rok 2001, začalo fyzické napadání poškozené ze strany obžalované. Otec se svěřil babičce, že poškozenou obžalovaná nepřiměřeně fyzicky trestá, a obžalovaná musela babičce, které se to nelíbilo, přísahat na urnu s ostatky dědy, že poškozenou již nikdy neuhodí. Od té doby již k fyzickým útokům nedocházelo... až do přelomu roku 2008 a 2009,“ cituje výpověď poškozené z rozsudku server iDnes.cz. Babička toto tvrzení ale později u soudu odmítla.

Vše mělo začít v zimě 2008, kdy si vymodlená jediná dcera soudkyně našla prvního přítele. Matka se přes to podle ní nemohla přenést a urážky a výhrůžky nepřestaly ani u druhého partnera. „Všude mě kontrolovala, několikrát za hodinu mi volala, chtěla mě mít pořád doma. Říkala mi, že jestli mám zase nějakého zas*aného blbečka, tak mi roztříská držku, že ze mě ty chlapy vymlátí,“ popisovala dívka. Její matka však na policii a následně i u soudu vše popřela a tvrdí, že svou dceru miluje a má o ni strach.

Po dvouletém vyšetřování byla Ivetta Hořejší obžalována z týrání a úmyslného ublížení na zdraví a zároveň dočasně zbavena funkce. Mělnický soud v případu vyslechl desítky svědků z řad rodiny i kamarádů známých a nakonec letos v březnu dospěl k tomu, že k hádkám v domácnosti soudkyně sice docházelo, ale nelze prokázat, že by Ivetta Hořejší svou dceru ponižovala či nepřiměřeně trestala. Chyběli totiž svědci a dívčin otec i babička se postavili na stranu soudkyně. Podle soudu se navíc prokázalo, že poškozená má tendenci zveličovat a vymýšlet si.

Státní zástupkyně se proti zprošťujícímu verdiktu odvolala a případ tak putoval do Prahy. Krajský soud se pak v úterý ztotožnil s verdiktem soudu nižší instance, ale jen v jedné jeho části. Dlouhodobého týrání je sice Hořejší zproštěna, mělnický soud se ale musí znovu zabývat napadením z roku 2013. 

„Je zřejmé, že v rámci konfliktu obžalovaná Elišku fyzicky napadla. Zásadní jsou výpovědi svědků, kteří to pozorovali, a lékařské zprávy. Zejména z nemocnice, kde je barvitě popsáno, jaká zranění byla na Elišce pozorována,“ vysvětlila předsedkyně odvolacího senátu Jitka Sochorová. Okresní soud podle ní nedostál všem svým povinnostem a má se znovu zabývat tím, jestli nešlo o ublížení na zdraví, přinejmenším ve stadiu pokusu, či o přestupek proti občanskému soužití. Hořejší verdikt soudu po vynesení nechtěla komentovat.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud