Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Ženě z Vlčkovic odebrali 53 týraných psů: Zablešené a bázlivé pejsky si rozebrali dobrovolníci

Autor: ČTK - 
21. června 2018
18:55

Chovatelka psů z Vlčkovic v Podkrkonoší na Trutnovsku je podezřelá ze závažného týrání psů. Veterináři za asistence policie ve středu po provedené kontrole chovatelce odebrali 53 psů, kteří byli ve špatném stavu. Zvířata si převzali různé útulky a jiní chovatelé. Na chovatelku veterinární správa podala trestní oznámení. Jde o dosud největší případ odebrání týraných psů v hradeckém kraji.

Policie v případu zahájila úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu týrání zvířat. "Případ je ve stadiu prověřování. Nikdo dosud nebyl obviněn," řekl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc.

Z 53 odebraných zvířat bylo 17 psů, 30 fen a šest štěňat. Vesměs šlo o křížence. "Všechna dospělá zvířata byla na pohled v průměrném výživném stavu, byla silně zablešená, nesocializovaná a velmi bázlivá. Někteří jedinci reagovali na manipulaci agresivně," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. O odebrání zvířat rozhodl na návrh veterinářů Městský úřad ve Dvoře Králové nad Labem.

Středeční domovní prohlídku u chovatelky umožnil soud na základě trestního oznámení, které na chovatelku veterináři podali 10. května. Učinili tak poté, co při předchozí kontrole 7. května zjistili vážná porušení předpisů pro chov zvířat. Chovatelka tehdy veterinářům předvedla jen některá zvířata a inspektory odmítla vpustit do domu. Inspektoři nabyli podezření, že v budově jsou další psi, kteří mohou být ještě v horším stavu, než předvedená zvířata.

Odebrání psů se zúčastnila zástupkyně zapsaného spolku Pes nejvěrnější přítel, který pomáhá s umísťováním psů do dočasné péče. "Za pozitivní fakt lze označit, že akce proběhla relativně klidně a bez nadměrného stresování zvířat," uvedl ředitel krajské veterinární správy Aleš Hantsch.

Poslední odhalený případ závažného týrání psů v Česku se odehrál začátkem letošního roku v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Při lednové domovní prohlídce našli veterináři v domě manželského páru přes 200 psů malých plemen, část v boxech a klecích. Psi byli podvyživení, znečištění a měli různá onemocnění. Minulý týden Okresní soud v Pelhřimově manželům nepravomocně uložil za týrání psů shodně dvouletý podmíněný trest s odkladem na zkušební dobu tří let.

cenek ( 22. června 2018 08:35 )

Tyhle případy jsou hrozné hlavně pro ty zvířata, ale i pro nás milovníky zvířat. Ale nejhorší je, že zvířata projdou peklem, když maj štěstí tak přežijou, ale potrestání viníka žádný. Jasný, zvířatům je to nejspíš jedno, ale ten dotyčný člověk si pořídí zase další psy a ty budou zase trpět. Ale co se divím, vždyť zvíře je bráno jako věc a ta se zakázat nemůže. Čte tyhle články někdo s mozkem ve funkci? Třeba jo, ale přečte, mávne rukou, jde si sednout jako spravedlivý soudce, ohání se paragrafy, sebere pěknou sumu a jde spokojeně domů. A změna? Žádná. Jste stejní jako ty co zvířatům ubližují, nejste v ničem jiní. Kdyby jsme to vzali do rukou my, co se zvířat zastáváme, jak to asi dopadne, nás by jste zavřeli. Spravedlnost, žádná. Zbývá věřit a doufat že boží mlýny melou. Pěkný den, saj.raj.ti.

europa ( 22. června 2018 07:47 )

By mě zajímalo, KDY konečně někdo dostane za podobné skutky trest natvrdo. Zatím se to vždycky řeší buď jako přestupek, nebo podmínkou. Jsou ti soudci, kteří takové rozsudky vynášejí, vůbec normální? Jsou vůbec ještě lidmi? Když namalujete tykadla na plakát, jdete sedět, a přitom jste nikomu neublížili. Když týráte zvíře (viz. kauza Linha - s trvalými následky pro pejska), dostanete podmínku. Soudce, který takto soudil, by měl prožít přesně to, co ten týraný pejsek.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud