V tropickou noc odložili do babyboxu dítě: Pavlík byl podchlazený

Ilustrační foto.
29. 7. 2018
10:39

Do břeclavského babyboxu někdo v noci na neděli odložil novorozeného chlapce. Váží 2200 gramů a měří 46 centimetrů. Chlapec je v pořádku, byl lehce podchlazený. Dostal jméno Pavel po doktorovi Pavlu Vajčnerovi, který novorozence z babyboxu vyjmul.

Jde o první dítě odložené v břeclavském babyboxu, který byl v tamní nemocnici zprovozněn koncem roku 2015. ČTK to oznámil Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů.

Chlapec je 173. dítětem odloženým v babyboxu za 13 let fungování této sítě a jedenáctým odloženým letos. "První břeclavské děťátko z babyboxu se zcela jistě narodilo dnes časně ráno. Do babyboxu vstoupilo v 7:27 minut, zcela nahé, zabalené v bílém prostěradle, s pupečníkem ošetřeným sponkou do vlasů," uvedl Hess. Mezi odloženými dětmi převládají holčičky, kterých už je 99.

Myšlenka na babybox v Břeclavi vznikla poté, co se v únoru 2015 zjistilo, že matka v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku zavraždila tři svá novorozeňata. Stejný případ se přitom stal o dva roky dříve i v nedalekých Vlasaticích. Posledním moravským městem bez babyboxu je podle Hesse Vsetín. Podle dohody se starostou Jiřím Růžičkou bude vsetínský babybox otevřen 27. září v Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi.

První babybox byl v Česku zprovozněn v červnu 2005 v GynCentru v pražském Hloubětíně. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou rovněž umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo uvidí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

vendulka48 ( 29. července 2018 13:38 )

Chlapečkovi hodně zdraví....jistě při něm stojí dobré sudičky. A jistě dík lékařům.

OkoloHradce ( 29. července 2018 13:27 )

To je jedno, tak na sebe mamča hodí plachtu nebo si na ten okamžik hodí přes hlavu kuklu. Hlavně, že ho nezabije. Když dítě odložíš, nikdo po tobě nepátrá. Je to legální zařízení.

zuzad ( 29. července 2018 13:01 )

 U nás v Krnově je babybox umístěn taky dost nešťastně. Přímo na ulici vedle vjezdu do nemocnice na otevřeném prostranství.

ja-stana ( 29. července 2018 12:28 )

V Hradci Králové je taky box, ale je úplně na prd. Je umístěný na pohotovosti a tec co by tam dítě šoupnul, by musel projí okolo třech kamer.

egyptanka ( 29. července 2018 12:09 )

Sláva babyboxům.Skvělý vynález.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud