Novorozeně je v pořádku, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Je to sedmnácté dítě odložené do babyboxu v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří, který funguje téměř 13 let.

Dívenka byla oblečená a zabalená v peřince. "Na přiloženém lístku je 'Marie 17. května', tedy zřejmě datum narození. Pupek nic moc a smrdí od cigaret, oznámila mi sestřička, jež děťátko vyjmula z babyboxu," uvedl Hess.

V Česku bylo v babyboxech od jejich zavedení v roce 2005 zanecháno zatím 171 dětí, z toho bylo 98 holčiček a 73 kluků. V nemocnicích, budovách zdravotnické záchranné služby nebo i radnic funguje 74 těchto speciálních schránek. V tomto týdnu někdo odložil holčičku do babyboxu také v úterý ve Slaném na Kladensku.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou rovněž umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo uvidí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

VIDEO: Celým Českem ostřásl šokující případ z Brna, kdy rodiče nechali 3letou holčičku zavřenou v rozpáleném autě na slunci a odešli si na nákupy. K autu se vrátili až po dlouhých 22 minutách. 

Video
délka: 01:14.63

Rodiče nechali v rozpáleném autě holčičku: Upocenou a omdlévající ji zachránili strážníci MP Brno