Do babyboxu v Příbrami někdo odložil novorozenou holčičku

Autor: ČTK - 
3. dubna 2018
21:53

Do babyboxu v Příbrami dnes večer někdo odložil novorozenou holčičku. ČTK to oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Za letošní rok je dívka pátým dítětem nalezeným v některém z babyboxů v Česku. Celkově již bylo v babyboxech od roku 2005, kdy byla zprovozněna první schránka, nalezeno 167 dětí. Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy.

Holčičku zabalenou v zavinovačce s růžovou čepičkou na hlavě někdo vložil do babyboxu v příbramské nemocnici krátce před 20:30. "Sestra a ošetřující lékařka mi řekly, že se jedná na první pohled o zdravou holčičku, dnes narozenou, s pupečníkem ošetřeným kouskem fáče," popsal děťátko Hess. Holčičku by chtěl nechat pojmenovat Nela. Je to čtvrté dítě odložené do příbramského babyboxu.

Babyboxů je v České republice 73. První byl instalován v roce 2005 v pražském Hloubětíně a v roce 2006 se v něm objevilo první dítě, holčička Soňa. Mezi dětmi, které se od té doby v babyboxech ocitly, je 95 dívek a 72 chlapců.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou rovněž umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

VIDEO: Zakladatel babyboxů Ludvík Hess při zahájení testovacího provozu schránky pro odložené děti v Blansku.

Video Zakladatel babyboxů Ludvík Hess při zahájení testovacího provozu schránky pro odložené děti v Blansku - Zdeněk Matyáš

pajato73 ( 4. dubna 2018 08:05 )

samozrejme radsi do babyboxu nez do popelnice! A i tak ma matka par dni pravo se rozhodnout, se pro dite vratit. Kdo je proti tomu, ten schvaluje smrt novorozenat! nachapu!!!! Pro Nelinku prani vseho dobreho do zivota!

majojo ( 4. dubna 2018 00:24 )

Kritici babyboxů by měli povinně shlédnout naleená mrtvá tělíčka novoroeňátek , případně strávit alespoň měsíc v aříeních pečujících o odložená nebožátka. Pak teprve čvaňhat. Kdo jim dává právo rohodovat o osudech druhých?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud