Těžká zkouška psychiky pašeračky Terezy: Soudce jí zasadil 28 ran

18. 7. 2018
15:26

Od desátého ledna, kdy byla v Pákistánu zadržena Češka Tereza H. (22), uplynulo už více jak půl roku, soud ale stále není o nic blíž verdiktu. A to ani přesto, že proběhlo již 28 jednání. Odborníci na lidskou psychiku se shodují, že neustálé odročování a natahování soudu je velmi náročné.

Terezu na začátku letošního roku zadrželi celníci na letišti v Láhauru s 9 kilogramy heroinu v kufru. A od té chvíle pro ni začal nekonečný kolotoč soudů - celkem se do síně dostavila už osmadvacetkrát, což je prakticky jednou za týden. Za celou dobu se ale soud daleko nedopracoval a často je jednání bez posunu odročeno.

Co něco takového dělá s lidskou psychikou, jsme se zeptali i psychiatra Jana Cimického. "Nejistota je pro člověka velmi chorobná, protože rozkolísá celkový metabolismus člověka," řekl Blesk.cz.

"Ty úzkostné stavy se mohou objevit i ve chvíli, kdy ten člověk je zdánlivě v klidu, a to si pak může odnášet do budoucna. Všechny tyto stresující situace a dlouhodobý stres mohou vyvolat posttraumatickou stresovou poruchu a ta není bezprostředně v okamžiku, kdy ten stres působí," uvedl Cimický.

"V takovéhle situaci by se třeba dávno jiný člověk zhroutil, ale ona je taková v tomto směru silná. Těžko ale můžeme říct, jak to vypadá ve skutečnosti, tohle může být jen vnější maska," dodal psychiatr.

Ačkoliv Tereza na většině dostupných videozáznamů působí sebejistě a psychicky v pohodě, na jednom z posledních jednání se rozplakala. "Moc mi chybí má rodina, už nemůžu dále čekat," měla podle serveru Lahore News vzlykat.

"Psychiku to určitě zatěžuje, ale záleží, co je to za člověka. Normálně uvažující člověk by se do těchto končin nevypravoval, protože zhodnotí, že je to velmi nebezpečná věc. Takže je možné, že ona je psychicky tak ustrojená, že vlastně ani tohle ji nemusí zatěžovat. Objektivně vzato, každého normálního člověka by to dost stresovalo, takovéto protahování. Ale ona bude zřejmě taková svérázná," uvedl psycholog Karel Humhal.

Video Pašeračka Tereza přichází k soudu - Blesk
360p

Michal S ( 23. července 2018 22:30 )

 Chudinka malá. Doživotí ti přeji, děkuji.

dajka123 ( 21. července 2018 21:27 )

"Terezu na začátku letošního roku zadrželi celníci na letišti v Láhauru s 9 kilogramy heroinu v kufru. A od té chvíle pro ni začal nekonečný kolotoč soudů - celkem se do síně dostavila už osmadvacetkrát, což je prakticky jednou za týden." Podle titulku jsem myslela, že ji někdo 28mi ranami spřerážel hnáty, ale nechápu proč ti hlupáci píšou o ranách, když se směje jako by ji nadopovali před každým soudem tím zábavným heroinem. 😉

Josef Haney ( 21. července 2018 13:23 )

 Nikde jsem se nedočetl o těch 28 ran???? Plesku jste snadještě horší než Aktalne.cz

dajka123 ( 19. července 2018 16:57 )

Co můžeš čekat od takové špinavé mr.d.ky. blaboliny. Hlavně, že má VŠ 😂😂😂

Ukecanalama ( 19. července 2018 15:13 )

Nojo, jsem na MD a když prcek spí, tak se nudím. A ta kr@va blábolivá mi dlouho lezla na nerf

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud