Úterý 25. ledna 2022
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Oblačno 3°C

Ze soukromé zoo na Hradecku utekli dva tygři a lev: Někdo jim na svobodu pomohl?

Autor: ČTK - 
16. července 2018
12:48

V Bioparku Štít na Hradecku utekli v pondělí krátce před 10. hodinou z klece dva tygři a jeden lev. Na místě zasahovalo osm policejních hlídek, zásahová jednotka a vrtulník. Zvířata se podařilo udžet uvnitř areálu, kde je uspali veterináři. Nikoho neohrozila.

Biopark byl naštěstí v pondělí pro veřejnost uzavřený. Zvířata byla podle mluvčí připravena v přepravních klecích k následnému odvozu z bioparku. "Zřejmě se jim podařilo uvolnit jistící páčku u klece," řekla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.

"Zvířata nyní leží uspaná na plachtě a skončí zpět v kleci," uvedla před 13:00 Kormošová. Při zásahu se podle ní zdařil plán uspat všechna tři zvířata najednou. "Veterinářům jsme dělali policejní doprovod, aby se do bioparku dostali co nejrychleji," řekla.

Z klece se podle majitele bioparku Antonína Hnízdila dostali desetiletý lev a dva třináctiletí sibiřští tygři. Šelmy jsou vyřazenými zvířaty z jednoho cirkusu od Berlína. Do bioparku, který sídlí v bývalém vepříně, se šelmy dostaly před třemi měsíci. "Jejich kariéra v cirkusu skončila a cirkusáci řešili, co s nimi budou dělat. Zvířata zůstala navíc. Nám se povedlo jim zajistit nové bydliště v Istanbulu, kde postavili novou zoo," řekl novinářům Hnízdil. Biopark podle něj nyní pro zvířata vyřizuje potřebné dokumenty na vývoz z EU.

Někdo jim otevřel klec?

Hnízdil se domnívá, že pro zvířata bylo technicky nemožné, aby si otevřela zajištěná železná vrata klece. "Takže je možné, že jim na svobodu někdo pomohl, k čemuž se já moc nepřikláním. Nebo někdo z nich je kouzelník," řekl.

Policie nyní bude podle mluvčí dál zjišťovat okolnosti útěku šelem. "Žádná právní kvalifikace zatím stanovena nebyla," řekla.

Po útěku šelem policie na místo vyslala osm policejních hlídek, zásahovou policejní jednotku a vrtulník. Příjezd k bioparku střežila hlídka se samopaly. Obyvatele Klamoše, kde žije asi 400 lidí, policie vyzvala, aby neopouštěli domy. Nikdo z policistů nakonec zasahovat nemusel. Šelmy z klecí utekly pod borovici, kde v klidu ležely.

Pokud by veterinářům plán na uspání zvířat nevyšel a šelmy začaly utíkat do obce nebo k nedalekému lesu, byli policisté připraveni zvířata střelbou zneškodnit. "Cílem bylo, aby zvířata neopustila park, aby se nedostala do lesa," řekl novinářům zasahující policista.

Video Ze soukromé zoo na Hradecku utekl lev a dva tygři - Blesk - Jitka Pecharová

Loni v květnu v bioparku lev zranil devětačtyřicetiletého muže z Prahy, který si chtěl lva vyfotit a do klece mřížemi prostrčil ke zvířeti ruce s fotoaparátem. Tříletý samec lva pustinného pak na muže zaútočil.

Biopark Štít se na prezentaci na webu charakterizuje jako soukromé zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhubením. Vznik zařízení spadá do poloviny roku 2014. Je v obci Klamoš, v její části Štít, asi šest kilometrů od Chlumce nad Cidlinou.

Biopark chová lvy, tygry, levharty, pumu, kočkodany, lemury, makaky, různé druhy ptáků, dále například želvy, koně, drůbež, kozy.

naidka ( 16. července 2018 14:53 )

Vosa, už máš dnes po šichtě?

vosavopruz ( 16. července 2018 14:52 )

myslel jsem že jim utek jenom lev

naidka ( 16. července 2018 14:50 )

Šelmy ti diletanti chovali v jakési pojízdné kleci, kdoví, jestli taky nebyly "putovní".

vosavopruz ( 16. července 2018 14:49 )

Čičinky nejsou slepice nebo králíci aby byly v uzavřeném prostoru. Patřej do Afriky kde budou mít volnost,pokud je tedy nějakej pytlák nezastřelí.

naidka ( 16. července 2018 14:47 )

Vosa, tygři v Africe nežijí, to bys měl vědět.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání