Otrava z kebabu v Hradci Králové: Stafylokoka do bistra zavlekl prý člověk

Autor: ČTK - 
15. června 2018
15:11

Zřejmě člověk zavlekl infekci do královéhradecké bistra, ze kterého pocházelo jídlo, po němž se počátkem června přiotrávily desítky lidí. Na základě dílčích výsledků laboratorního šetření to předpokládají krajští hygienici. Provozovna je stále uzavřena. Hradecká fakultní nemocnice minulý týden ošetřila 57 přiotrávených převážně mladších lidí.

„Předpokládá se, že daná infekce byla do kuchyně provozovny zavlečena člověkem. Zlatý stafylokok se pomnožil, vyprodukoval termostabilní toxin a tento toxin způsobil zdravotní obtíže konzumentů. Tomuto předpokladu prozatím odpovídají veškeré nám známé výsledky laboratorních šetření,“ řekl Ivan Kučera z Krajské hygienické stanice.

Kompletní výsledky laboratorního zkoumání vzorků by mohli mít krajští hygienici příští týden.

Bistro uzavřel v úterý 5. června odpoledne sám provozovatel poté, co v nemocnici přibývalo přiotrávených lidí. Hygienici uzavření provozovny potvrdili a její otevření bude podléhat souhlasu KHS. Podle hygieniků nebude provozovna otevřená dříve, dokud nebude zajištěna bezpečnost pokrmů, které by tam byly zpracovávány a prodávány. „Otevření podléhá našemu schválení,“ řekl Kučera.

Případem se zabývá i policie, která událost prověřuje pro podezření z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Dosud nebyl nikdo obviněn. Policisté ve spolupráci s hygieniky a zdravotníky zjišťují přesnou příčinu zdravotních potíží a případnou míru zavinění konkrétní osobou.

djaba ( 15. června 2018 19:33 )

 Bylo by zajímavé zjistit ,zda si v potravinářství každý myje ruce po použití WC .

jussuf ( 15. června 2018 17:09 )

Samozrejme človek aj s jeho špinavými zababranými paprčami. Stačí ísť na verejné WC a zistíte, že len jeden z 5 chlapov si umyje ruky po použití hajzla. U ženských to nebude iné.Tak sa nečudujme.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud