Vraha dopadli po 40 letech díky testům DNA: Zabil 12 lidí a znásilnil 50 žen

Autor: shp, vk, ČTK - 
27. 4. 2018
19:57

Více jak 40 let sériový zabiják Joseph James DeAngelo (72) unikal policii. Kriminálník, kterému se podle přezdívky Kalifornie říká »zabiják ze zlatého státu«, v průběhu 70. let znásilnil přes 50 žen a do poloviny 80. let zabil 12 lidí. Nyní ho strážci zákona konečně dopadli. Jeho vinu prokázala analýza DNA.

Strážci zákona nedávno narazili na stopu v desítky let nevyřešeném případu a začali sacramentského důchodce potají sledovat a hledat v jeho denních zvycích spojitosti s dávnými činy. Nakonec se jim před týdnem podařilo získat dva vzorky DNA z věcí, které vyhodil do smetí. „Byl velice překvapen,“ komentoval místní šerif Scott Jones úterní zatčení, které podle něj mělo hladký průběh. DeAngelo byl zatčen u svého domu.

Bývalý policista

Kalifornští vyšetřovatelé jsou navíc přesvědčeni, že zločiny páchal DeAngelo jako člen policie. V 70. letech totiž ve dvou různých policejních sborech pracoval. „Je velmi pravděpodobné, že byl zaměstnán jako policista, když páchal tyto činy,“ prohlásil šerif Jones. Podle policejního experta televize CNN mohl mj. těžit ze své pozice například tím, že měl přístup k cenným informacím o vyšetřování případu, které v době zločinů vedlo do slepé uličky.

Policii DeAngelo definitivně opustil v roce 1979, kdy bývalého mariňáka vyhodili kvůli krádeži kladiva a repelentu pro psy. Pak začal krást ve velkém... Kromě desítek znásilnění a vražd mu policie připisuje i 120 vloupaček. Postup měl maskovaný a ozbrojený násilník v podstatě vždy stejný – vkrádal se do domů spících lidí, vyloupil je, a když se mu uvnitř spící žena líbila, tak ji znásilnil.

Později pak začal páry vraždit. Podle prokuratury byl již DeAngelo obviněn z osmi vražd a další obvinění budou patrně následovat. Od 80. let policii Joseph James DeAngelo (72) unikal, teď ho usvědčila analýza DNA. 5. února 1981 Manuela Witthuhn (†28) byla znásilněna a ubita k smrti. Doma tehdy byla sama, její manžel se zotavoval v nemocnici.

DNA testy

DeAngelo neměl kromě obvinění z krádeže kladiva a výcvikové pomůcky na psy v místním obchodě žádnou kriminální minulost a s případem jej až donedávna policie nespojovala. „Více než 40 let čekal nespočet obětí na spravedlnost... Odpověď byla celou tu dobu zde v Sacramentu. Byla v DNA. Vždycky jsme věděli, že pátráme po jehle v kupce sena, ale byli jsme si jisti, že v něm ta jehla je,“ řekla prokurátorka Anne Marie Schubert. 

Pátrání po pachateli vedlo kalifornské zákonodárce začátkem tohoto století k přijetí zákona nařizujícího shromažďování vzorků DNA od osob obviněných ze závažných zločinů. Právní předpis, který schválili obyvatelé státu v referendu, inicioval bratr jedné z obětí. Několik znásilněných žen již na zprávu o zadržení DeAngela reagovalo se zadostiučiněním. „Mám ohromnou radost. Až jsem plakala,“ uvedla Jane Carson-Sandler, která byla v říjnu 1976 první obětí sériového násilníka.

Doporučujeme
teufel ( 27. dubna 2018 21:04 )

Včera hrubka v titulku,dneska zase hrubka v titulku. Kur.va, to si nemůžete na to psaní najít menšího debila?

kapsa72 ( 27. dubna 2018 21:03 )

Nejspis to byl specialni tym komandosek..

Helmut27 ( 27. dubna 2018 20:52 )

Laskavě vraťte školné, vy tzv. novináři. To ho dopadly ŽENY?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud