Dům hrůzy v Kamenici: Chov jim přerostl přes hlavu, hájí úřad množitele

Autor: dce - 
12. února 2018
19:03

Celkem 212 psů zabavili veterináři s ochránci zvířat z domu v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Psi, ale i dům byli v tak otřesném stavu, že tomu mnoho lidí nemohlo ani uvěřit. Manželé zde podle všeho provozovali množírnu. Místní úřad je nyní hájí, že se jim chov prostě vymkl z rukou…

Už téměř dva týdny se více než dvě stovky zanedbaných psů dávají dohromady v rukách dobrovolníků, kterým není osud těchto tvorečků lhostejný. Kříženci malých plemen byli zachráněni z rodinného domu v Kamenici nad Lipou, kde žije – mezi výkaly a odpadky – i postarší pár „chovatelů“.

Dvojice štěňata podle sousedů jednou za čas vykoupala a odvezla patrně zájemcům. Ti tak nevědomě podpořili hrozivý osud desítek psů. Přítrž tomu učinili až po letech stížností veterinární správa, policie, hasiči a desítky dobrovolníků.

Lidé ovšem stále pátrají po pravdě – co se v domě dělo a proč to dospělo do takových rozměrů? Proč s tím úřady něco neudělaly již dříve?

„Nikdo netušil, co se za těmi dveřmi skrývá,“ řekl ČT tajemník městské úřadu Kamenice nad Lipou Leoš Zhorný. Podle něj na základě stížností k domu chodila pořádková služba a manželský pár dostal několik pokut řádově do tisícovky.

Zhornému „paní chovatelka“ sdělila, že ne vždy se všechny psy podaří prodat. „Jejich vztah k těm psům byl asi takový, že neukočírovali, neměli tu sílu ten počet nějak korigovat, nějak zregulovat a postupně to narůstalo. Takže jim to asi přerostlo přes hlavu,“ prohlásil.

Veterina, která mohla týrání zvířat zabránit mnohem dříve, se hájí, že majitelka domu jim vždy zakázala vstup dovnitř a bez důvodného podezření s důkazy nebylo možné získat povolení k domovní prohlídce. To přišlo, až když chovatelka v prosinci venku předvedla několik psů, které veterina shledala jako zanedbané.

„Ze strany orgánů se v tuto chvíli jedná o jistý alibismus, kdy stačila pouze lepší komunikace, ať už obecního úřadu či veterinární správy s orgány policie České republiky a jistě se dala ta situace řešit například stran ohrožení bezpečnosti, stran ohrožení veřejného pořádku či konec konců života a zdraví jeho osob,“ tvrdí právník Lukáš Bohuslav.

conny3 ( 13. února 2018 00:39 )

Pan Zhorný si koleduje o trestní oznámení, konkretně by mohlo jít o nadržování pachateli trestného činu týrání zvířat.

dobraduse ( 12. února 2018 22:11 )

Obecní představitelé ve všech obcích se chovají zrovna tak jako naši zákonodárci. Kradou

bibijana ( 12. února 2018 21:59 )

Tihle úředníci - to jsou ale dacani!!!Věděli o té hrůze a nic tolik let nedělali.Proč my poctiví vlastně platíme poplatky za psy?Vždyť tady jich byly stovky a obec nic nevybírala.Veterináři v tom museli taky jet.Pes na prodej přece musí mít očkovací průkaz. Daňové úniky, neplacení daně z příjmu tolik let a finanční úřad taky nic! Zkusme my nezaplatit daň a poplatky a hned nás budou pokutovat a dávat penále.Tihle úředníci mají obrovské platy, furt je jim to málo a za co vlastně? Mě to zdravotně naprosto odrovnalo,taková hrůza.To vám haj.z.lo.vé jen tak lehce neprojde!!! Běžný občan aby za vás suploval,co je vaší povinností a náplní práce!!!

mechitz ( 12. února 2018 21:37 )

No to určitě! Moje známá z Kamenice mi řekla, že takovýto katastrofální stav tam byl už 11 let, kolem domu se nedalo projít pro ukrutný smrad. V Kamenici se vžilo pořekadlo: smrdí to jako u Šveců. Co stížností se na ně nakupilo, ať mi nikdo neříká, že na to neměli páky! Spíše to vypadá, že to bylo uplacené. Množitelka je bývalá zdravotní sestra a její muž inženýr. Kolik je asi takových množíren a podíval se někdo do jejich víkendové chalupy, tam má být údajně ještě dost psů.

zkratik ( 12. února 2018 21:19 )

jak tohle může někdo hájit?Snad jen ten,kdo má doma sám "svrab a neštovice"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud