Útok na letadla odhalil tajný agent

Tajný britský agent se infiltroval mezi teroristy a odhalil tak přípravy na útoky na letadla mířící z Británie do USA. Aktualizováno
Tajný britský agent dokázal odhalit přípravy teroristického útoku na letadla z Británie do USA. Podařilo se mu vmísit se mezi skupinu chystající akci a o plánu informoval výzvědné služby. Radikálové prý ještě ani neměli zakoupené letenky, ale už na internetu hledali spoje do různých měst se zhruba stejným odletem. Mezi 24 osobami, které v noci na čtvrtek zatkla britská policie, jsou údajně pracovník muslimské charitativní organizace a zaměstnanec londýnského letiště Heathrow, který měl neomezený přístup do veškerých jeho prostor. Podezřelí prý byli v Británii sledováni od loňského prosince.
Británie zmrazila konta zatčených, experti pochybují o Al-Káidě Centrální peněžní ústav v Británii - Bank of England - oznámila zmrazení kont 19 z 24 dosud zatčených osob, podezřelých z přípravy hromadného teroristického útoku na transatlantické lety. Současně s tím zveřejnila jména oněch 19 osob. Řada expertů na terorismus mezitím vyjádřila pochybnosti o tom, že by pachatelé byli součástí sítě islamistické teroristické organizace Al-Káida; vyvozují ale z toho, že o to je situace horší.
Stojí za útoky Al-Káida? Michael Chertoff, americký ministr vnitřní bezpečnosti, na tiskové konferenci prohlásil, že dnešní útoky připomínají práci teroristů z Al-Káidy. Letadla, v nichž mělo dojít k atentátům, údajně mířila do New Yorku, Washingtonu a Kalifornie. Podle nejmenovaného představitele amerických bezpečnostních sil měly být útoky provedeny pomocí kapalných výbušnin, které mohly být proneseny přes kontrolu na palubu letadel například v budících, přenosných počítačích či kalkulačkách.
Britská policie zatýká strůjce atentátu Kvůli teroristické hrozbě bylo dnes dopoledne uzavřeno rušné londýnské letiště Heathrow. Útok, který se britské policii podařilo zmařit, měl podle ministra vnitra John Reida dosáhnout nevídaných rozměrů. Britská policie v souvislosti s útoky zatkla 21 lidí, včetně hlavních strůjců atentátu. Jejich totožnost ministr Reid na tiskové konferenci neupřesnil, ale jednalo se o osoby z Velké Británie i ze zahraničí. Terčem brutálních teroristických útoků měla být letadla amerických společností United Airlines, American Airlines a Continental Airlines, která měla být do povětří vyhozena současně. Podle BBC se měli hlavní strůjci narodit v Británii. Podle televize Sky News jsou mezi zatčenými Pákistánci a jiní lidé z jižní Asie. Kromě Británie, kde všechna letiště zvýšila bezpečnostní opatření a rušné londýnské letiště Heathrow bylo zcela uzavřeno, byla zpřísněna bezpečnostní pravidla také ve Spojených státech.
Hrozba terorismu! Heathrow dočasně uzavřeno Plánujete let do Londýna? Pak pro vás máme špatnou zprávu! Rušné letiště Heathrow bylo uzavřeno. Letadla, která již k němu míří, budou ještě moci přistát. Důvodem pro toto opatření je hrozba teroristických útoků, které prý zmařila britská policie. Některé evropské společnosti proto dočasně zrušily lety směr Londýn. Cestující musí počítat jak se zpožděním, tak se zvýšenými bezpečnostními opatřeními. Rovněž na ostatních letištích v Británii probíhá zvýšená opatrnost. Ta rovněž platí ve stanicích londýnského metra, odkud se jezdí na letiště. ČSA pozastavily odbavení cestujících na nejbližší let do britské metropole, který má startovat z Prahy ve 12:35 SEČ. Mluvčí ČSA Jana Víšková uvedla, že pokud se situace v Londýně nezlepší, bude dopravce nucen let zrušit. Dotklo by se to 97 cestujících z Prahy a dalších 104 lidí, kteří se mají odpoledne z Londýna vracet. Cílem teroristů, jejichž plány odhalila britská policie, bylo údajně deset letadel směřujících z Británie do Spojených států. Teroristický útok měl být spáchán za pomoci tekutých chemikálií.