Kajínka (56) stálo vězení pěkný balík: 700 tisíc za doživotí!

Autor: Tomáš Koníček - 
8. listopadu 2017
05:02

Dostal doživotí a ještě ho to stálo kupu peněz. Jiří Kajínek (56), který dostal v roce 1998 za dvojnásobnou vraždu a pokus o třetí doživotí, musel poté z prkenice vytáhnout 700 tisíc. Po prezidentské milosti nyní vypráví o poměrech v českém vězeňství.

„Odsouzení mě stálo 700 tisíc. Šlo o náklady řízení plus za advokáta ex offo. Sice se traduje, že je to zdarma, ale ve skutečnosti se musí platit. A já chtěl být bez dluhů, takže jsem to zaplatil,“ řekl Blesku Kajínek.

Podle něj se do finančních potíží dostane většina vězňů. „Třeba pětinásobný vrah Otto Bierdeman, který také dostal doživotí, měl zaplatit asi dva miliony. Jenže na to neměl. Stát mu to pak po letech tedy odpustil,“ tvrdí Kajínek.

Účet u ČNB

To, že byl ve vězení, ho stálo další miliony. Prý patřil k těm bohatším vězňům. „Mohl jsem utratit ve vězeňské kantýně dvakrát týdně 800 korun, tedy 6 400 měsíčně. Vše tam bylo předražené. Třeba dvoulitrovka koly tam byla za padesát korun,“ vypráví Kajínek, který tvrdí, že mít kantýnu ve vězení je pro podnikatele kšeft snů.

Video Kajínek, nebo Rambo? Podívejte se, jak slavný vězeň vysvětlí svoji minulost a činy! - FTV Prima

Penězi se ale v kriminále neplatí. Každý vězeň má prý zřízen účet u ČNB. Podle Kajínka z něj musí platit patnáct stovek za náklady výkonu trestu. Ale jen v případě, když odmítne práci. „Já jsem nedostal možnost pracovat, takže jsem ty peníze platit nemusel,“ řekl Kajínek.

Někteří vězni, kteří nepracují a nemají žádné peníze, prý od státu dostávají 100 korun měsíčně. Jeho se to netýkalo, on měl našetřeno. „Tatínek mě vždycky učil, že si mám dávat půlku vydělaných peněz na stranu. A já někdy vydělával tolik, že jsem ani tu půlku peněz neutratil,“ vysvětluje Kajínek.

Bojoval za ostatní vězně!

Vězni jsou podle Kajínka řazeni do třech kategorií. A podle toho také můžou utrácet v kantýně. Kdo je v první, může dvakrát týdně utratit 800 korun, kdo v druhé, tak 600 korun a ti ve třetí jen 400 korun. Je to prý podle toho, jak se kdo ve vězení chová. „Normálně jsou noví vězni řazeni do druhé, ale já byl až ve třetí. I když jsem se choval dobře, do první jsem se dostal až po patnácti letech,“ řekl Kajínek. Ten prý v kriminále bojoval i za ostatní vězně. „Třeba na Mírově muselo být speciální povolení na nákup jahod. A já tam vybojoval, aby jahody mohli kupovat i ostatní,“ tvrdí Kajínek.

Video Krimi Zprávy Speciál – Půlhodina s Kajínkem - FTV Prima

Co řekl právník

Podle renomovaného právníka Jana Černého mohl Kajínek skutečně zaplatit tak vysoké peníze. „Odměnu takzvaného advokáta ex offo může hradit zpočátku stát, ale pokud je člověk odsouzený, tak mu jsou předepsány náklady řízení i náklady na tohoto advokáta,“ řekl Černý. Podle něj je takový advokát placen podle vyhlášky. „Je to odstupňováno podle závažnosti trestného činu. A také podle provedených úkonů,“ vysvětlil Černý.

Pětidílný dokument už od neděle

Osobní zpověď Jiřího Kajínka natočil štáb producenta Petra Jákla (44) a už tuto neděli ve 20:15 odvysílá první část pětidílného dokumentu TV Prima.

agfor ( 8. listopadu 2017 13:47 )

Nevím, jestli jsem to přehlédl, ale nenašel jse v článku nic o tom, kolik stál daňové poplatníky jeho pobyt za mřížemi.

zlobit ( 8. listopadu 2017 13:45 )

Film se točil až když byl zavřený, ale on dle jeho slov neutratil ani tu povolinu co měl na útratu, druhou si dával stranou jak mu radil tatík. Tak nevím, kdo tady blekotá a nic o tom neví? Budeš to Ty a ne já. Přečti si článek znova.

spania ( 8. listopadu 2017 12:55 )

Na ten dokument se opravdu těším!Jiří Kajínek mě jako člověk zajímá už celé roky a moc mu fandím

gabreta ( 8. listopadu 2017 11:18 )

Nejlepší vzor, má naše mládež v politicích!!

Limone ( 8. listopadu 2017 11:17 )

 Typicky Česká vlastnost závist !!! Závidíte Kájínkovi i ty léta strávené v kriminále ?! Asi né Co ?! Vždyť právě takový, jak jste Vy, by v nejpřístřejší věznici po pár měsících chcípli !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud