Podvodnice se ve Zlíně vydávaly za hluchoněmé: Rumunky od důvěřivých lidí vybraly tisíce

Podobného podvodu se dopustily dvě Rumunky již před dvěma lety v Plzni.
Autor: dce - 
19. 10. 2017
20:15

Jsou sotva plnoleté a už se živí tím, že podvádí své spoluobčany. Dvě teprve devatenáctileté Rumunky Lýdia a Isabela v centru Zlína obíraly lidi o peníze pod záminkou pomoci pro hluchoněmé, za které se samy vydávaly. Strážníci jim sice hned dali pokutu, tu ale platily z darovaných peněz.

Policisté podle Deníku proti podobným podvodníkům zasahují několikrát do měsíce. Ty to ale očividně neodradí. V centru ale i na jiných místech s vysokou koncentrací lidí tak důvěřivým lidem strkají pod nos papír s vlajkou Evropské unie a rádoby potvrzením, že vybírají peníze na pomoc hluchoněmým.

Podpisový arch, kterým se ženy vykazovaly.Podpisový arch, kterým se ženy vykazovaly. | Policie ČR

Sami se takto rovněž prezentují. Dvě teprve 19leté Rumunky naposledy strážníci nachytali na zlínském náměstí Míru. „Za své jednání dostaly pokutu v řádech několik set korun, částka, kterou vybraly, byla v přibližně stejné výši, kterou měly u sebe,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Zlín Pavel Janík.

Kromě strážníků se ale tak dostaly i do hledáčku státní a cizinecké policie. Ani to, ani pokuta je ovšem od další činnosti neodradí. Ani desítky dalších. Jedinou možností je tedy nedávat podobným prosebníkům žádné příspěvky.

„Rozhodně takto na ulici je to nesmysl, téměř vždy se jedná o podvodné jednání a darované peníze skončí v kapsách podvodníků,“ dodal Janík.

Celou věc pochopitelně okomentovali i sami postižení. „To, co se děje, se nedá nijak komentovat. Tito podvodníci poškozují sluchově postižené, staví je před veřejností do špatného světla,“ uvedla k těmto případům tlumočnice sluchově postižených Renata Trávníčková, která pracuje v Centru postižených Zlínského kraje. „Kdybych měla mluvit za sluchově postižené, ti by určitě podvodníkům vzkázali: že se nestydí použít jejich postižení, aby získali nelegálně peníze!“

Podobné praktiky podvodníci rozjíždějí i jinde ve Zlínském kraji. „Byli jsme nakupovat v Uherském Hradišti, přistoupil ke mně člověk a podal mi papír, že je neslyšící a že vybírá peníze na jejich pomoc. Na dalším listu byla hlavička jejich organizace, logo postižených a vlajka EU. Bylo mi to podezřelé a chtěla jsem odejít, on se začal rozčilovat a strkat do mě, ať mu dám 200 korun,“ popsala Deníku paní Andrea Zemánková z Uherskohradišťska.

Lea15 ( 20. října 2017 09:36 )

Dvě chodily se stejným papírem i v Havlíčkově Brodě po obchodech na náměstí. Myslím v pondělí. Hned jsem je vypakovala, ale bohužel najdou se pitomci co jim něco dají

jasnovidec01 ( 19. října 2017 21:53 )

Haha,v mobilu mám staženou melodoi policejní sirény,a jejda...hluchoněmej rumun utíkal jak zajíc, jen co to slyšel parchant...

oshona ( 19. října 2017 20:45 )

Taky jsem nalítla...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud