Zfetovaný Michal (24) zabil svého spolubydlícího: Prý ho chtěl jen umlčet, dostal 11 let

Autor: ČTK - 
12. září 2017
12:46

Pardubický soud poslal v úterý na 11 let do věznice s ostrahou Michala K., jehož obžaloba vinila z vraždy spolubydlícího na ubytovně v Jevíčku na Svitavsku. Nařídil mu rovněž ústavní ochrannou protitoxikomanickou léčbu. Soud se neztotožnil s Kaláškovým tvrzením, že zabít neměl v úmyslu, ale chtěl spolubydlícího jen umlčet, aby nekřičel.

„Soud věří, že jeho jednání nebylo konáno s úmyslem přímým. Obžalovaný je hodnocen jako nadprůměrně inteligentní, nejedná se o člověka, který by nebyl srozuměn s tím, jaké jsou životní funkce, co může nastat, když bude nějakým způsobem jednat,“ řekl předseda senátu Roman Drahný. Kalášek byl v době činu pod vlivem alkoholu a drog, podle znalců však byl schopen rozpoznávat.

Čtyřiadvacetiletý Kalášek se po příchodu na ubytovnu dostal do konfliktu s o 30 let starším spolubydlícím. Ten jej údajně slovně napadal a potom jej i udeřil. Nato jej Kalášek povalil na zem, sedl si na něj a bil ho do obličeje. Protože se starší muž bránil a volal o pomoc, chytil ho za ruce, zalehl jej, zakryl mu nos a ústa a držel ho tak dlouho, až zemřel. „Pokud by chtěl obžalovaný zabránit hlasitým projevům poškozeného, stačila maličkost, stačilo, aby ustal v útoku,“ uvedl Drahný.

Kalášek v minulosti studoval gymnázium, kvůli užívání marihuany a pervitinu ho však nedokončil. Střídal různá manuální zaměstnání, většinou však dlouho nikde nevydržel. Dvakrát se byl krátkodobě léčit na psychiatrii, protidrogovou léčbu však nenastoupil.

Soud přihlédl k polehčujícím okolnostem, jako je Kaláškovo relativní mládí, doznání k činu a dlouhodobé spory se spolubydlícím. Shledal však i okolnosti přitěžující – jako předchozí podmíněný trest, konflikty s rodinou a dalšími lidmi. Nakonec uložil trest při dolní hranici trestní sazby, která činí deset až 18 let. „To, co má krajský soud před sebou, je noční můra všech rodičů,“ dodal předseda senátu.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce i obhájkyně si vzali lhůtu pro podání odvolání. Kalášek zůstává dál ve vazbě. Kromě vězení má také uhradit 22 000 korun za náklady pohřbu a 11 000 korun zdravotní pojišťovně.

Video  David (17) se přiznal, že umlátil kladivem svého otce. Do vazby nepůjde.  - TV JOJ

Monikay ( 12. září 2017 13:08 )

Třeba ho vězení a odvykačka vzpamatuje

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud