Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Vražda a mučení tuneláře Říhy: Klíčový svědek u soudu otočil

Autor: ČTK ljš - 
12. června 2017
13:39

Neúčast svědků zkomplikovala dnešní projednávání vraždy, která se měla stát před 14 lety. Obětí se měl v dubnu 2003 stát Martin Říha odsouzený za vytunelování kampeličky, jeho tělo se dosud nenašlo. Většina předvolaných svědků dopoledne k soudu v Liberci nepřišla. Další sice přišel, odmítl ale potvrdit svoji výpověď z přípravného řízení, kdy uvedl, kdo stojí za vraždou Říhy. Líčení bude pokračovat odpoledne výslechem dalších svědků.

V případu jsou tři muži obžalováni z vraždy, hrozí jim 12 až 15 let nebo výjimečný trest, vinu popírají. Čtvrtý obžalovaný se zpovídá z pokusu o krádež. Zakladatel První pražské družstevní záložny Říha zmizel v dubnu 2003 a dlouhou dobu patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu. Mělo se za to, že z republiky odcestoval poté, co byl propuštěn z vazby. Policie ale dospěla k závěru, že se chvíli po svém zmizení stal obětí vraždy.

Před soudem v pondělí stanul svědek, který si odpykává patnáctiletý trest za drogové delikty. Policistům do protokolu uvedl, kdo měl Říhu před 14 lety zavraždit. Říct mu to měl jeden z obžalovaných. U soudu to ale nepotvrdil. „Nebudu se vyjadřovat k tomu, co jsem vypovídal v přípravném řízení,“ uvedl. Podle svých slov nechce mít s projednávanou kauzou nic společného. Ještě předtím žádal, aby mohl u soudu svědčit v utajení. Podle soudkyně Evy Drahotové v této fázi řízení už ale není možné jeho totožnost utajit.

 

V případu figuruje šest utajených svědků. Obhájce Oldřich Filip zpochybnil, zda k tomu u všech byly splněny podmínky. Podle Drahotové oprávněnost posoudí senát po skončení dokazování. „Pokud bychom zjistili, že osoba neměla být v režimu utajeného svědka, má to vliv na hodnocení důkazů,“ dodala. V režimu utajení dopoledne hovořila jedna svědkyně. O činu ale nic konkrétního nevěděla, slyšela jen rozhovor jednoho z obžalovaných nad článkem v tisku, kde se psalo o Říhovi.

Z vraždy jsou obžalovaní Robert Šulc, Pavel Malý a Vladimír Stratil. Podle spisu unesli Říhu z jeho domu ve Zloníně u Prahy a odvezli 17. dubna 2003 do penzionu v Josefově Dole, který si pronajali. Tam ho brutálně mučili, aby jim prozradil, kde jsou ukryté peníze z vytunelované kampeličky, uvádí obžaloba. V mučení poté pokračovali na neznámém místě. Vyšetřovatelé došli k závěru, že na následky týrání a aplikace neznámé látky Říha zemřel. Jeho dům měl podle spisu následně prohledat obžalovaný Josef Pavelka s komplicem, zřejmě ale nic nenašli.

Říha byl za vytunelování kampeličky pravomocně odsouzen v lednu 2004 k 11 letům vězení. Bývalému generálnímu řediteli kampeličky Petru Bubeníčkovi uložil soud devět let vězení. Podle soudů se oba dopustili podvodu, kterým připravili 2930 členů záložny o 276 milionů Kč.

Video Vražda tuneláře Říhy: Pálení nohou, vrtání kolena a droga pravdy - FTV Prima

Video Skupina obviněná z vraždy tuneláře Říhy u soudu - Michaela Kalkusová

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání