Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Věra lila nadřízené projímadlo do pití: Oběť chce peníze po zaměstnavateli

Autor: lm, ČTK - 
25. srpna 2017
20:16

Dlouhé tři roky trpěla právnička Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) nevysvětlitelnými silnými bolestmi břicha a střevními potížemi. Poté se ukázalo, že jí její podřízená Věra K. lila do pití projímadlo. Soud ji za to poslal na tři roky do vězení a nařídil uhradit odškodnění přes milion korun. Oběť ale žádá peníze i po zaměstnavateli.

Oběť Zuzana V. a odsouzená Věra K. spolu pracovaly na právním oddělení pražského ředitelství Správy železniční dopravní cesty. Zuzana byla před odchodem na mateřskou dovolenou v nadřízené pozici, kterou po ní dočasně převzala právě Věra K. Když se oběť vrátila z mateřské, dostala svou vedoucí funkci zpět. Následně ji začaly pronásledovat nevysvětlitelné zdravotní problémy – časté průjmy, prudké bolesti břicha, závratě, zvracení, mravenčení v končetinách, výrazná únava a svalová slabost. Obtíže přicházely zpravidla před důležitými soudními nebo jinými jednáními. Tento stav trval od května 2013 do dubna 2016.

Zuzana zprvu obtíže připisovala stresu a dokonce změnila jídelníček, nic ale nepomohlo. Svěřila se proto kolegům, kteří ochutnali její podezřelou vodu a oba protrpěli noc na záchodě. Nainstalovaná skrytá kamera pak zachytila Věru K. v akci. Travička své o 15 let mladší nadřízené přimíchávala do pití projímadlo, nejspíš, aby se jí opět zbavila. Oběť s ní přitom dle svých slov měla velmi dobré vztahy.

Věra K. se nepřiznala a vinu odmítla, soud ji ale poslal pravomocně na tři roky do vězení a přikázal jí uhradit Zuzaně odškodnění v celkové výši 1,014 milionu korun. Peníze už oběť podle serveru Aktuálně.cz dostala, Zuzana se ale chce soudit i se zaměstnavatelem. SŽDC totiž nechala ženy spolu pracovat nadále, i když se na vše přišlo a policie travičku obvinila. Zuzana proto musela dát výpověď. "Nyní pracuje jako právnička v jiné organizaci, ale pouze na řadovém postu," sdělil serveru právník poškozené Zuzany V. Bronislav Šerák.

Zuzanin právník proto poslal SŽDC dopis se žádostí o mimosoudní jednání. Pokud se nedohodnou, je připraven podat žalobu. "Samozřejmě že jde podle nás o pracovní úraz. Na podobné případy už je judikatura," říká advokát, podle kterého má SŽDC na situaci jeho klientky částečný podíl viny. SŽDC se k případu nechce vyjadřovat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání