Pirát Trpišovský dostane zpátky řidičák: Soud mu podmínečně zrušil zákaz

Autor: ČTK ljš - 
15. srpna 2017
07:16

Po čtyřech a půl letech bude zase jezdit! Aleš Trpišovský, kterému soudy v roce 2012 uložily sedmiletý zákaz řízení kvůli vybržďování aut na dálnici D1, dostane řidičský průkaz zpět. V úterý o tom rozhodl Krajský soud v Praze, zákaz zastavil s podmínkou na čtyři roky. Dvouletou podmínku, kterou za své řádění za volantem také dostal, zrušila už amnestie prezidenta Klause.

O podmíněné zastavení zákazu žádal Trpišovský již loni v říjnu, tehdy však neuspěl. Hlavním důvodem bylo podle soudu to, že řidičský průkaz neodevzdal úřadům. Nenahlášení ztráty dokladu je přestupkem, podle soudce tak muž nevedl řádný život, což je pro vrácení podmínkou.

Trpišovský tvrdí, že doklad ztratil na dovolené v Francii. To v úterý doložil potvrzením od francouzské policie. Po říjnovém rozsudku navíc ztrátu průkazu magistrátu nahlásil. „Magistrát neseznal přestupkové jednání ani nezahájil přestupkové řízení,“ upozornil mužův obhájce Michal Pacovský.

Trpišovský i jeho advokát žádost odůvodnili tím, že muž žije řádným životem a auto potřebuje k práci i k péči o nemocné rodiče. „Naplnili jsme vše, co zákon žádá, aby soud mohl upustit od zákazu,“ dodal Pacovský.

S tím souhlasil i státní zástupce Tomáš Milec. S ohledem na závažnost Trpišovského chování však žádal maximální možné trvání zkušební lhůty, a to pět let. Po rozhodnutí soudu si ponechal lhůtu pro případné odvolání, ve kterém by ale rozporoval pouze délku podmínky.

Předseda senátu Ivo Zelinka řekl, že podle jeho názoru je sice nenahlášení ztráty řidičského průkazu přestupkem, pokud však magistrát přestupkové řízení nezahájil, musí to soud akceptovat. Trpišovský podle soudce svým způsobem života prokázal, že na podmíněné zastavení zákazu nárok má, zapojoval se například do dobrovolnických činností.

Upozornil ale, že na konci zkušební lhůty bude soud posuzovat nejen to, zda žije řádným životem, ale také například to, jak se v choval na silnici. Řekl také, že řídit nemůže Trpišovský hned, ale až ve chvíli, kdy mu řidičský průkaz vydá úřad. Pokud by se Trpišovský neosvědčil, zákaz by mu začal znovu platit.

Obžaloba vinila podnikatele ze dvou skutků z 29. prosince 2010. Podle spisu nejprve na 13. kilometru D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru udělal stejný manévr, auto za ním však nestačilo zpomalit a havarovalo.

Video Trpišovský žádal před čtyřmi lety nižší trest, nakonec soud potvrdil dvouletou podmínku. - Blesk - Richard Veselý

bullshit ( 15. srpna 2017 13:07 )

Divná doba. Gauner nebo hrdina, vždyť jsme jedna rodina.

hnnn ( 15. srpna 2017 11:12 )

A ty si nech nastřelit mozek demente!!!Jak se ti bez něj žije???

moiaza ( 15. srpna 2017 10:05 )

Už 28 let jsou u nás gauneři chránění státem. Čím větší gauner, tím menší trest. Dokonce někteří jsou nepostižitelní. Třeba Klaus a spol.

sores ( 15. srpna 2017 09:57 )

další co zaplatil milióny,že!! Sv.iň.ák bohatý bude dál hn.u.sák na silnici,je to v něm,kdo nemá auto za mega tím to .ho.va.do opovrhuje. Kéž by zdech.nul!!!

havran2 ( 15. srpna 2017 09:20 )

Trpišovský by měl mít zákaz řízení doživotně ! ! !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud