Smrt holčičky (†2) ve vlaku na Olomoucku: Před soudem stane průvodčí a vlakvedoucí

Autor: ČTK ljš - 
28. 7. 2017
11:44

Státní zástupce podal obžalobu na průvodčí a vlakvedoucí kvůli loňskému tragickému pádu dvouleté dívky z vlaku na Olomoucku. Dítě po pádu zemřelo. Ženy čelí obžalobě z usmrcení z nedbalosti. Případem se bude zabývat olomoucký okresní soud. Zaměstnankyním Českých drah (ČD) hrozí jeden rok až šest let vězení. Dráhy se již s rodinou oběti mimosoudně vyrovnaly.

„Obžalobu jsem podal dnes, ztotožnil jsem se s návrhem policie. Obě ženy jsou obžalovány z usmrcení z nedbalosti. Je jim kladeno za vinu, že v souvislosti s porušením příslušných drážních předpisů, které ukládají povinnosti vlakové četě, způsobily to, že vlak odjel s nedostatečně zavřenými či pouze s přivřenými dveřmi vagonu,“ uvedl žalobce Jaroslav Rašendorfer.

Obě zaměstnankyně drah popírají, že by něco zanedbaly. Podle žalobce se domnívají, že vykonávaly svou práci řádně. Jedna z nich podala stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání, která však byla zamítnuta. Dráhy již za tragickou událost přijaly odpovědnost, zveřejnily omluvu a s rodinou oběti uzavřely mimosoudní dohodu o odškodném. „Mezi ČD a pozůstalými byla uzavřena mimosoudní dohoda o náhradě újem,“ potvrdila mluvčí ČD Monika Bezuchová.

 

Neštěstí se stalo před rokem 24. července na trati mezi Olomoucí a Štěpánovem ve směru na Prahu. Dívka vypadla z vlaku ve chvíli, kdy byla s matkou a starší sestrou na toaletě. V danou chvíli stála v blízkosti otevřených dveří toalety a čekala na matku, která byla na toaletě se čtyřletou dcerou. Podle výsledků vyšetřování Drážní inspekce vlak ze stanice v Olomouci odjel s neuzavřenými dveřmi, při rychlosti vlaku 111 kilometrů za hodinu se pak dveře samovolně otevřely a dítě vtáhly ven. Dívka na následky pádu zemřela.

Policisté obě zaměstnankyně obvinili letos v únoru, vyšetřování trvalo několik měsíců. Návrh na obžalobu podali policisté na sklonku minulého týdne. Podle žalobce Rašendorfera má spis 682 listů, obsahuje řadu znaleckých posudků a dokumentů. Policisté přitom během vyšetřování uvedli, že pokud by se tato tragédie stala letos, mohly být obviněny jako právnická osoba také České dráhy, loni to neumožňoval právní řád. Naopak podíl matky na tragédii kriminalisté zcela vyloučili, dítě bylo po celou dobu v její bezprostřední blízkosti.

Dráhy již podle mluvčí Bezuchové udělaly řadu opatření v dopravě, aby podobné tragédii zabránily. Jde především o namontování světelné signalizace potvrzující správné uzavření dveří. Aktuálně je signalizací osazeno 150 vozů s otočně skládacími dveřmi a do konce roku by ji mělo mít až 400 vozů, uvedla mluvčí drah.

Video  Rekonstrukce otevření dveří ve vlaku na Olomoucku  - Policie ČR

oliiiii3 ( 30. července 2017 19:35 )

Jak by mohla maminka hlídat druhé dítě, když dávala starší holčičku na záchod, to by musela mít maminka ruce jako chobotnice, a samotnou ve vagonu ji také mít nemůže, dnes je to kdejaký pedofil.

TrojanSlovakia ( 28. července 2017 14:40 )

 Divný súd. Posadiť mater za mreže. Môže za smrť svojho dieťaťa. 2 ročné nestrážila.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud