Krejčíř se pokusil o další útěk! Pomoci mu měli podplacení dozorci

Autor: ČTK, lm - 
20. července 2017
08:20

Čech Radovan Krejčíř, vězněný v Jihoafrické republice, byl kvůli dalšímu pokusu o útěk urychleně převezen do věznice s maximální ostrahou. Oznámil to dnes jihoafrický server Timeslive. Krejčíř si v JAR odpykává 35letý trest za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos. Soudy, ve kterých je obžalován z dalších trestných činů, pokračují.

Podle jihoafrických zdrojů je Krejčíř od 23. června v nejlépe střežené věznici země eBongweni C-Max v Kokstadu, kde si tresty odpykávají násilníci. Převezen tam byl z pretorijské věznice Kgosi Mampuru II. Tvrdí, že pravý důvod jeho přesunu je politický, protože na novém místě nemá přístup k náležitému právnímu servisu pro kauzy, v nichž soudní řízení ještě neskončilo.

Krejčíř tvrdí, že do Kokstadu nepatří, protože není násilník a chová se ve vězení řádně. Můj pobyt v Kokstadu "je zbytečný, nepraktický a je také plýtváním času. Nejsem násilník, nejsem agresivní a je to prostě jenom zneužití moci," napsal Krejčíř ve svém prohlášení.

Důvodem přesunu podle úřadů ale byla příprava útěku. Podle tisku se našlo oblečení označené jako policejní, ve kterém chtěl Krejčíř s pomocí podplacených policistů z věznice uniknout.

Mluvčí vězeňské správy k dotazu o detailech příprav útěku řekl, že věc vyšetřuje policie. Policejní mluvčí Vishnu Naidoo sdělil, že za Krejčířův přesun je odpovědná vězeňská služba. "Vězní ho v takovém zařízení, jaké odpovídá hrozbě, již (Krejčíř) představuje. Vzhledem k četným pokusům o útěk je považován za nebezpečného vězně," řekl Naidoo.

Mezi obviněními vznesenými proti Krejčířovi jsou i tři pokusy o útěk. Plán v roce 2015 počítal s výdaji až 25 milionů randů (44 milionů Kč) a zahrnoval i jeho matku a vrtulník. V Kokstadu byl Krejčíř už několikrát, naposledy loni v prosinci, rovněž proto, aby nemohl uprchnout.

Minulý týden se jihoafrický soud zabýval Krejčířovou stížností na podmínky, jaké má ve věznici. Kromě jiného mu vadí, že je vzdálen 700 kilometrů od rodiny a nemá kontakt s právníky. "V Kokstadu nemohu vidět dceru Evangelinu. Jediná osoba, která ji sem může dopravit, je její babička Priya Christopherová, ale kvůli jejímu zdravotnímu stavu do Kokstadu cestovat nemůže. Jsem tak připraven o tento kontakt, což je psychologické mučení," napsal Krejčíř.

Uvedl také, že pokud nebude být moci přesunut, pak žádá, aby měl možnost kontaktovat se s rodinou Skypem. "Jsem připraven zaplatit v tomto ohledu veškeré výdaje," nabídl. Mluvčí vězeňské služby ale tuto možnost vyloučil.

"Je vězněn v souladu s jeho bezpečnostním zařazením, tedy tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost. Výhody, které má, odpovídají jeho zařazení," řekl.

Krejčíř uprchl v roce 2005 z Česka před policejním vyšetřováním. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je za mřížemi. V zemi čelí řadě obvinění. Jediný případ, který v JAR zatím dospěl k verdiktu, je pokus o vraždu, únos a obchod s drogami, za což dostal 35 let vězení. V České republice byl Krejčíř pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5 k souhrnnému trestu 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let, mimo jiné za přípravu vraždy celníka. Do tohoto trestu se započítává i jeho dřívější odsouzení.

Video  Krejčíř si vyslechl trest v okovech: 35 let za mřížemi!  - eNCA

Vše o Radovanu Krejčířovi čtěte ZDE >>>

oliiiii3 ( 20. července 2017 16:48 )

Zastřelit.

rentierskej ( 20. července 2017 14:11 )

kdyby nezdrhnul, tak myslím, že během 1 roku by už šel office na svobodu. no nic, radku, pos*al si si to sám.

sores ( 20. července 2017 12:50 )

Ať ho konečně zabijí vraha zlodějského a ne.se.rou se s ním. Nic jiného si nezaslouží, je zkažený skrz na skrz.

bullshit ( 20. července 2017 12:44 )

Jo Ráďo, JAR není Česko. Tam si s Tebou poradí. Ne jako tady s darebáky, lobisty atd. Tady by jsi už byl na svobodě. Buď bys dostal amnestii nebo by Ti doktor napsal, že máš něco na mozku. Je tam v JAR taková pakárna, že se můžeš vyjadřovat do médií a říkat co Ti vadí. Kdybys pořádně makal v kolbence, nekradl a nevraždil, nevydíral tak jsi mohl být v klidu tady v tom bordelu a nikdo by po Tobě ani neštěkl.

6010 ( 20. července 2017 11:55 )

Jo, jo, to je známá věc, že peníze dělají zázraky.U soudu, u lékařů a i ve vězení.Ale že mu to i tentokrát nevyšlo, tak to jsem moc ráda.Taková zrůda nemá právo vůbec vylézt na svobodu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud