Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Smrtelná nehoda letadla na Prachaticku: Ze stroje odpadávaly za letu součástky

Autor: ČTK - 
2. dubna 2017
11:40

Z malého letadla, které se 1. dubna zřítilo u Dubu na Prachaticku a jehož pilot zahynul, odpadlo během letu několik částí. Potom se stroj zřítil. Zbytky letounu, který byl zničen požárem, budou převezeny ke zkoumání do Prahy. Vyšetřování příčin havárie potrvá podle inspektora měsíce.

Ultralight hornoplošník s pilotem odstartoval z letiště Strunkovice nad Blanicí, podle svědků měl u obce Dub ve vzduchu problémy. Na místě nehody zasahovali záchranáři i hasiči, stroj hořel. "Totožnost pilota policie ověřuje," řekl policejní mluvčí Jiří Matzner. Čeká se na výsledky DNA.

"Z vyšetřování zatím vyplynulo, že během letu odpadlo několik částí letounu, ten potom spadl a po požáru na zemi byl totálně zničen. Vytipovali jsme si části, ze kterých by se snad dalo něco vyčíst, ty přivezeme do Prahy, ale 90 procent aeroplánu je totálně zničených, hlavně požárem. Máme zbytky vrtule, kousky křídel, to vezmeme do Prahy," řekl letový inspektor Josef Procházka z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. V těchto případech si úřad najímá expertní pracoviště, která pro něj dělají analýzy.

K sobotní nehodě vyjely dvě posádky záchranné služby a letěl i vrtulník. "Bohužel při příjezdu na místo mohly pouze konstatovat úmrtí jedné osoby v ohořelých troskách letadla," řekla mluvčí zdravotnické záchranné služby Petra Kafková.

Informace od očitých svědků měl starosta městyse Dub Václav Novák (Nezávislí). "Zhruba ve čtvrt na tři vypověděl pilotovi službu motor, ... odlomila se část křídla, stroj přešel do vývrtky a zapíchl se do pole. Pilot bohužel nepřežil," řekl ČTK v sobotu Novák.

V jižních Čechách se poslední letecké neštěstí stalo 22. října 2016, kdy se u Dačic na Jindřichohradecku zřítil padákový kluzák. Také jeho pilot na místě zahynul. Ve stejném okrese se loni v srpnu při seskoku padákem vážně zranil parašutista.

Podobná nehoda se před několika měsíci odehrála na Mladoboleslavsku.

Video REPORTÁŽ AKTU.CZ: Na Mladoboleslavsku havarovalo malé letadlo: Posádka nepřežila - Aktu.cz

cid2000 ( 2. dubna 2017 11:55 )

Příčin může být několik.Musí se to vyřešit.Škoda jen,že se ty vyšetřené nehody následně veřejně většinou nezveřeňují.Proč?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání