Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Chůva zabila svěřenou holčičku, druhou zranila: Odsedí si 11 let

Autor: ČTK - 
22. března 2017
11:14

Chůva Dieu Vu Thi si má odpykat 11 let vězení za těžké ublížení na zdraví dvou holčiček, které jí její krajané svěřili na hlídání. Trest ve středu ženě uložil pražský městský soud, verdikt není pravomocný. Jedno z dětí zemřelo, další má po poškození mozku trvalé následky. Chůva, která se podle rozsudku nesmí deset let věnovat ošetřování či hlídání nezletilých, vinu odmítá.

Obžaloba tvrdí, že chůva postupně v únoru a prosinci roku 2015 napadla dvě ze svěřených dívek, přičemž první zranila na hlavě a druhé poranila úderem do břicha střeva. Ačkoliv děti podle znalců musely na způsobená zranění zpočátku reagovat hlasitým pláčem, žena jejich rodinám nic neoznámila. Holčičky se tak do nemocnice dostaly až se značným zpožděním poté, co si je převzali rodiče. První dívka strávila na lůžku dva měsíce kvůli otoku mozku, druhou se lékařům nepodařilo zachránit.

U chůvy doma se v listopadu 2015 zranilo ještě třetí dítě: půlroční holčička si zlomila ruku. Podle verdiktu ale není zřejmé, zda za zraněním stála přímo obžalovaná, nebo její malý syn. Proto soud v tomto bodě ženu uznal vinnou jen z nedbalostního ublížení na zdraví.

Znalci nedokázali objasnit motiv činů, chůva je psychicky zcela v pořádku. Sama tvrdí, že se o děti starala mnohem lépe než jejich rodiče, kteří je k ní odkládali často a na dlouhou dobu. Děti hlídala načerno, přivydělávala si tak k rodičovské dovolené.

Chůvě hrozilo osm až 16 let vězení, státní zástupkyně pro ni navrhla trest ve spodní polovině sazby – mimo jiné proto, že žena doposud nebyla trestaná. Podle rozsudku má obžalovaná zaplatit rodinám dětí přes čtyři miliony na odškodném, další milion má uhradit pojišťovně.

Případů, kdy chůva ubližuje svým svěřencům, je mnoho.

Video  Chůva mlátila svěřené dítě.  - Youtube.com
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání