„Navzdory dlouhému boji s těžkou nemocí se maminka do poslední chvíle věnovala divadlu, kterému zasvětila svůj profesní i osobní život. Budeme se snažit, aby naše dřevěná rodinka žila dál svůj divadelní život,“ uvedla.

Štáchovou v životě provázela celá řada neštěstí. Se svou životní láskou Milošem Kirschnerem se potkala při práci v divadle Spejbla a Hurvínka, jenže Kirschner byl tou dobou ženatý a měl malé děti. Po sedmi letech mohli být konečně spolu. Jejich první dítě ovšem zemřelo pouhý den po porodu.

Video
Video se připravuje ...

Poslední zhasne s Helenou Štáchovou TV RELAX

V roce 1984 byla Štáchová nevinnou obětí vážné dopravní nehody. Kvůli řidiči, který jí nedal přednost v jízdě, prolétla při srážce předním sklem. Tehdy jí střepy doslova amputovaly rty, nos a poranily oko. Na čas oslepla. Lékaři jí tenkrát museli zakazovat pohled do zrcadla a prognóza byla nejistá. Nakonec se podařilo její obličej zcela zrekonstruovat.

Další rána přišla v podobě nemoci manžela Miloše. Kvůli těžké cukrovce mu museli amputovat nohu, poslední léta strávil na vozíku a nakonec zemřel podle serveru KrajskéListy.cz v bolestech v nemocnici.

Helena se musela dál poprat i s vlastní nemocí – rakovinou lymfatických žláz, kterou před lety vyhrála.

Helena Štáchová se narodila 18. listopadu 1944, do Divadla S+H nastoupila jako elévka. Po roce odešla studovat na Divadelní fakultu Akademie múzických umění a po jejím absolvování se v roce 1966 stala členkou této oblíbené loutkové scény. V následujícím roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla – Máničky. A stala se tak její třetí adoptivní maminkou.

Připomeňte si na videu, jak geniálně namluvila Lízu v Simpsonových!

Video
Video se připravuje ...

Zemřela Helena Štáchová (†72), hlas Lízy Simpsonové! FTV Prima

Na rozdíl od svých předchůdkyň začala po boku Miloše Kirschnera, který se stal také jejím partnerem životním, s interpretací cizojazyčných textů. V roce 1971 pro ni Miloš Kirschner vytvořil novou postavu, která se okamžitě stala jednou z kmenových postav divadla – paní Kateřinu Hovorkovou alias Mániččinu bábinku.

Helena Štáchová nepůsobila pouze v divadle, ale i v rozhlase, dabingu (Líza Simpsonová v televizním animovaném seriálu, Míša Kulička) a v televizi. Společně s Milošem Kirschnerem natočila nesčetně gramofonových desek, kazet a CD a v této činnosti pokračovala i s Martinem Kláskem. Byla autorkou knih, televizních scénářů i scénářů pro zvukové nosiče. Psala hry pro děti i pro dospělé, které se hrály doma i v zahraničí. Své hry sama režírovala a několik let se starala také o profil divadla, a to jako jeho dramaturg.

Po smrti Miloše Kirschnera v roce 1996 byla jmenována do funkce ředitelky divadla. V roce 2008 vyhrála osmiletý soudní spor o práva na obě postavy Spejbla a Hurvínka, čímž této scéně zajistila další existenci. V roce 2013 pro divadlo převzala cenu Thálie. Za svoji činnost získala téhož roku Zlatý vavřínový řád Hospodářské komory.

Když v jednom z rozhovorů poukazovala na své divadelní začátky, zmínila se o hře Franka Weniga a Josefa Skupy Hurvínek mezi broučky. „Byla mým prvním divadelním zážitkem, ale nic nenasvědčovalo tomu, že se tato scéna stane mým osudem. V první třetině hry Hurvínek vyvolá ducha. A právě ten mě tak polekal, až jsem se nahlas rozplakala a rodičům nezbylo, než mne z divadla vynést,“ uvedla.

Když se pak později měla rozhodnout mezi živou myškou a látkovou hračkou Hurvínka, vyhrál to Hurvínek na celé čáře. A jak se ukázalo, tak nejen pro ten okamžik. A tak se stalo, že zatímco zakladatel divadla Skupa s Hurvínkem pobyl 30 let a Miloš Kirschner 44 roků, tak ona to dotáhla na neuvěřitelných 50 let. „A za nic bych tu naši společnou cestu nevyměnila,“ dodala.

Fotogalerie
14 fotografií