Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Čtrnáctiletá lyžařka se zranila ve snowparku na Zadově

Ilustrační foto  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
4. března 2017
13:22

Čtrnáctiletá lyžařka se dnes ráno zranila ve snowparku na Zadově na Prachaticku. Záchranáři ji vrtulníkem převezli do českobudějovické nemocnice. 

Nehoda se stala krátce po deváté hodině, podle svědků najela lyžařka na dráze určené pro snowboardisty na terénní nerovnost a několik metrů letěla. "Po dopadu si podle všeho způsobila otřes mozku. Kromě toho si stěžovala na silné bolesti v zádech, takže pád musel být skutečně tvrdý,“ řekl Josef Tischler, zasahující člen Horské služby Šumava.

Záchranáři dívce po základním vyšetření nasadili krční límec a zafixovali ji do vakuové matrace. Pak ji umístili na sáně a svezli ke stanici horské služby. "Když k nám dorazila sanitka rychlé zdravotnické pomoci z Vacova, požádali jsme po krátké konzultaci o pomoc i vrtulník leteckých záchranářů Armády ČR z Bechyně," uvedl Tischler.

Členové horské služby označili plochu pro bezproblémové přistání. S posádkou vrtulníku se spojili ještě během letu, takže ji mohli navigovat, aby dosedla bez potíží. "Vrtulník pak zraněnou dívku dopravil k dalšímu ošetření do českobudějovické nemocnice," řekl Janďura a připomněl, že přestože je v nižších polohách již předjaří, na horách je stále dost sněhu a zimní počasí. Lyžaři by neměli přeceňovat své schopnosti a neměli by především jezdit v místech, která jsou určena pro jiný druh zimních sportů," řekl Janďura.

Během ledna se staly podobné případy ve Skiareálu Lipno na Českokrumlovsku. Dva lyžaři se tam srazili 20. ledna, oba utrpěli těžká zranění, den poté se v areálu těžce zranila jednačtyřicetiletá lyžařka, do které narazil v plné rychlosti starší muž.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud