Kauza likérky Drak: Majitel Čaniga dostal 11,5 roku

Autor: ČTK - 
21. února 2017
11:45

Krajský soud ve Zlíně dnes uložil majiteli Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku Pavlu Čanigovi za krácení daně ve prospěch organizované zločinecké skupiny 11,5 roku vězení. Bývalý jednatel distribuční firmy Verdana Robert Sedlařík by měl podle rozsudku strávit ve vězení deset let. Tresty od dvou do čtyř let soud uložil i čtyřem obchodním zástupcům.

Případ někdejšího jednatele další distribuční firmy Nápoje Cyrano Dominika Nagyho soud vyloučil k samostatnému projednání. Škoda způsobená státu byla podle státního zástupce Roberta Henzela vyčíslena na 1,29 miliardy korun. Likérku Drak fakticky vlastnil a ovládal podnikatel Radek Březina, hlava lihové mafie, která údajně obrala stát na daních o 6,39 miliardy korun.

Alkohol z nezdaněného Březinova lihu podle obžaloby vyráběl bývalý jednatel a majitel Likérky Drak Čaniga, o distribuci se podle státního zástupce starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nápoje Cyrano Nagy a Verdana Sedlařík. Podle Henzela se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu, za léta 2011 a 2012 se navíc jeho přesné množství nepodařilo zjistit.

Čaniga vinu doznal, ale množství lihu popřel. Uvedl, že lihoviny s etiketami Likérky Drak se vyráběly i jinde. Čaniga, Nagy a Sedlařík jsou stíháni pro zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Místo základní sazby až deset let jim tak hrozila o třetinu vyšší horní hranice sazby - tedy 13 let a čtyři měsíce.

Za účast na organizované zločinecké skupině jsou stíháni bývalí obchodní zástupci Tomáš Dreksler, Ladislav Kováč, Michal Rozumek a Pavel Rybář. Účast na obchodech s nelegálním alkoholem přiznali, hrozilo jim až deset let. Soud Kováčovi uložil čtyři roky, Rozumkovi tři, Rybářovi 2,5 roku a Drekslerovi dva roky vězení. Čaniga a Sedlařík nesmí navíc deset let působit ve statutárních orgánech obchodních společností, Sedlařík ještě nemůže sedm let obchodovat s alkoholem. Obchodní zástupci dostali zákaz výkonu své profese na dobu od pěti do šesti let.

Jméno Likérky Drak zaznělo i v roce 2012 na počátku metanolové aféry. Její etiketa se objevila na barelech s otráveným alkoholem. Čaniga je označil za padělky a nabídl milion korun tomu, jehož informace povedou k odhalení výrobce otráveného alkoholu. Sedlařík dnes dostal trest zahrnující i předchozí odsouzení na 5,5 roku za daňový únik a právě za podíl na kauze metanol. V jeho zlínském skladu totiž byl otrávený alkohol. Lihoviny označené etiketou Likérky Drak ale nevyrobila Likérka Drak.

Radek Březina je za nelegální obchody s lihem nepravomocně odsouzen k 13 letům vězení. Šesti obžalovaným olomoucký krajský soud uložil tresty od čtyř do 12 let, jeden vyvázl s podmínkou. Čtyři roky dostal bratr Radka Březiny Tomáš, jenž řídil Likérku Drak. Nižší trest dostal proto, že s policií spolupracoval. Kauza je u vrchního soudu. Většina obžalovaných se proti rozsudku odvolala, u některých podal odvolání státní zástupce.

sores ( 21. února 2017 14:49 )

Všem bych dal smrt, jelikož museli vědět že pokud ti lidé nezemřou tak oslepnou!! Jsou to s.vi.ně hamižný po prachách a bezohledný doby.tek! Zabít je ať dopadnou stejně jako ti mrtví.

pajato73 ( 21. února 2017 13:47 )

ty jsi stejna p í c^a jako carmin

aaobcanka ( 21. února 2017 13:05 )

Bohužel arogantní, rvaví a neskutečně narcistní, vyučení tzv. imbecilové, počínaje asi Mrázkem a konče prodavači Rittigem s Nagyovou s vyučeným kriminalisty za zadkem, kteří z tzv. teplých míst dálkově "vystudovali" SŠ/VŠ (který profesor by si dovolil nedat maturitu/diplom VŠ policistovi ?)převzali po revoluci v r. 1989 zčásti moc nad erudovanými, zkušenými, logicky, analyticky, synteticky, kompatibilně myslícími schopnými intelektuály, praktiky znalými ekonomiku, techniku, zemědělství a další obory. Volme Babišovo ANO, Okamurovu SPD, Zemanovu SPO, ale i komunisti, vraťte se, za vás tu byl řád a pořádek ! Ve školství, zdravotnictví, průmyslu atd. Vše tzv. šlapalo mnohem lépe než po r. 1989, kdy zloději z ODS, TOP, KDU (církve), STAN, ale i, žel, ČSSD tzv. vytunelovali miliardy. Klaus je snad má u sestry ve Švýcarech a tisíce dalších mega zlodějů je potřeba rozkrýt a pozavírat, mj. i pro výstrahu dalším potenciálním tzv. hajzlům.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud