Holčička (†3) vypadla z vlaku a zemřela: Vlak jel s otevřenými dveřmi!

Autor: ČTK - 
13. 2. 2017
13:40

Vlak, z něhož loni v létě na Olomoucku vypadla tříletá dívenka, odjel z železniční stanice v Olomouci s neuzavřenými dveřmi. Při rychlosti vlaku ve 111 kilometrech za hodinu se pak dveře samovolně rázně otevřely. Stalo se to ve chvíli, kdy byla matka s dvěma dcerami na toaletě. Mladší z nich z vlaku vypadla a po pádu zemřela. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou zveřejnila Drážní inspekce. Pochybení konkrétního člověka však ze zprávy nevyplývá. Případem se stále zabývá policie.

Zásadní příčinou neštěstí podle zprávy inspekce byla jízda vlaku s neuzavřenými nebo neúplně dovřenými pravými zadními nástupními dveřmi, které i po aktivaci funkčního automatického zajišťovače tak nebyly zajištěny proti samovolnému otevření. „Podařilo se prokázat, že dveře byly za jízdy otevřeny. Zpráva byla v pátek předána policii, která může zasahovat do trestně-právní otázky. Na nás bylo zjištění příčin, jak k tomu došlo,“ řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Neštěstí se stalo loni 24. července na trati mezi Olomoucí a Štěpánovem ve směru na Prahu. Dítě v té chvíli podle zprávy inspektorů stálo v blízkosti otevřených dveří toalety a čekalo na matku, která byla na toaletě se starší, čtyřletou sestrou. S dětmi tam odešla, když jel vlak rychlostí zhruba 50 kilometrů za hodinu a neuzavření dveří se v té chvíli nijak neprojevovalo. V rychlosti 111,5 kilometru za hodinu se však náhle pravé zadní nástupní dveře otevřely a dítě z nich vypadlo, stojí ve zprávě inspekce.

Podle kamerového záznamu na nástupišti v Olomouci do vlaku nastoupil 15 sekund před rozjezdem zadními nástupními dveřmi poslední cestující. O pár vteřin později dveře za sebou zavřel, zda však byly zavřeny úplně, nebo jen dovřené, se vlaková četa podle inspektorů nepřesvědčila. Zároveň se však nepodařilo zjistit, zda poté s těmito dveřmi po rozjezdu vlaku někdo z cestujících nemanipuloval. Vlak po ujetí zhruba 30 metrů při rychlosti 19 kilometrů, kdy byly již ostatní dveře automaticky zajištěny, jel podle kamerového záznamu s neuzavřenými pravými zadními dveřmi. Podle ověřovacích pokusů se neuzavřené dveře při rychlosti zhruba 100 až 120 kilometrů samovolně a rázně otevřou.

Inspektoři ve své zprávě uvedli, že není v silách obsluhy vlaku z nástupiště jednoznačně identifikovat stav nástupních dveří, stejně tak i to, zda s již dříve zkontrolovanými nástupními dveřmi nemanipuloval některý z cestujících uvnitř vlaku. Z výpovědí vlakvedoucí i průvodčí vyplynulo, že se s jízdou vlaku s otevřenými nástupními dveřmi již setkaly. Ohlásily ji strojvedoucímu a po zastavení vlaku dveře zavřely.

Policisté případ vyšetřovali pro podezření z usmrcení z nedbalosti. „Prověřování zatím nebylo ukončeno a k celému případu chystáme na druhou polovinu příštího týdne tiskovou konferenci, na které budou podány veškeré informace,“ řekla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Podobné neštěstí se stalo před deseti lety zhruba o pět kilometrů dále u obce Střeň. Tehdy vypadl z vlaku pětiletý chlapec, zemřel na následky mnohočetných poranění. Matce se ztratil poté, co odešel v jedoucím vlaku sám na toaletu. Jeho tělo nalezli policisté zhruba po týdnu, když v rojnici prohledávali přibližně dvacetikilometrový úsek po obou stranách kolejiště směrem od Štěpánova do Moravičan. Matku nakonec soud potrestal podmínkou. Podle něj se dopustila ublížení na zdraví z nedbalosti, když nechala chlapce běhat po vlaku bez dozoru.

jenka ( 14. února 2017 08:26 )

U podobného článku ze 14. února holčičku uvádíte jako dvouletou, tady jako tříletou? Píši tady, protože u 14. února v této chvíli diskuse není dostupná. Uvádíte, že kritickými dveřmi byly ty, jimiž v poslední chvíli nastoupil poslední cestující. Já doplňuji, že přestože jsem taky byla asi poslední cestující, v mém případě se rozletěly dveře na opačné straně, kde ani nástupiště nebylo. Datum nevím, ale mám pocit, že už před tím nějaké dítě vypadlo nebo bylo pohřešované za podobných okolností otevřených dveří. Nepamatovali by si to ani mladí, natož šokovaná seniorka. Ten podtlak a hluk dá psychice zabrat.

jenka ( 14. února 2017 04:41 )

Nebuďte zlí a neviňte matku! Taky jsem to zažila, když jsem nastoupila do posledního vagónu rychlíku a protější dveře nedaleko mě se za jízdy rozletěly. Vzniklý hluk a tlak mi naháněl strach, tak jsem se přiblížit neodvážila. Po nějaké době, která mi připadala věčnost, přiběhl chodbičkou mezi kupé průvodčí (nebo vlakvedoucí, v tom se nevyznám) a dveře zavřel. Maminka holčičky je taky oběť, ne viník, přišla o dcerku šlendriánem provozovatele.

apple ( 13. února 2017 19:22 )

A ty jsi dement a taky ti to patří.

bafy81 ( 13. února 2017 17:13 )

Tak prvně píšete, že matka šla s detma na wc, kdyz jel vlak rychlostí cca 50km/h a to se otevření dveří jeste neprojevovalo a na konci zase píšete, že už při 18ti km/h dle kamer.zaznamu, jel vlak s otevřenými dveřmi. Hm? No každopádně, při nepozornosti, stačí fakt vteřina. Dítě neměla pouštět z očí rozhodne ji tuto situaci nezávidím

naidka ( 13. února 2017 17:07 )

Copak někde nesvítí kontrolka, že nejsou dveře bezpečně zavřené? U autobusů to tuším mají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud