Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Hrozivá otrava metanolem: 58 lidí zemřelo po vypití přípravku do koupele

(ilustrační foto)
(ilustrační foto)  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK, lm - 
20. prosince 2016
23:29

Nejméně 58 lidí zemřelo od soboty v Irkutsku na jihu Sibiře na otravu metanolem! Všichni podle vyšetřovatelů podlehli následkům požití přípravku do koupele Bojaryšnik, který kromě metanolu obsahoval i nemrznoucí směs. Počet obětí ale může ještě vzrůst, protože v nemocnici jsou ve vážném stavu další lidé. Jde o jeden z nejhorších případů v ruských dějinách, napsala agentura Reuters.

Bilance případů smrtelné otravy metanolem se v jihosibiřském Irkutsku zvýšila na 58 mrtvých. Celkový počet postižených se zvýšil na 94, deset z nich je v kritickém stavu, téměř 40 osob zůstává v nemocnici. Podle předběžných údajů všichni otrávení lidé pili nápoj vyrobený z kosmetického přípravku Bojaryšnik (Hloh) s obsahem metanolu.

Ruská vláda na pondělním zasedání rozhodla, že připraví novely zákonů směřující k úpravě prodeje nepotravinářských produktů na bázi lihu. Policie v souvislosti s irkutskou kauzou zadržela sedm lidí, z nich dva prodejce, kteří přípravek Bojaryšnik nabízeli na černém trhu.

V Irkutsku, šestém největším ruském městě, dál platí mimořádný stav, který bude podle místní radnice trvat až do vyšetření případu. Ve městě byl zakázán prodej veškerého nepotravinářského zboží, které obsahuje alkohol.

Jak poznamenala agentura AP, lahve s přípravkem na sobě měly varování, že tekutina není určena pro vnitřní použití. Etiketa ale zmiňovala, že výrobek obsahuje etanol a nikoli smrtící metanol. Otravy způsobené levnou náhražkou alkoholu jsou v Rusku celkem běžné, kauza v Irkutsku se ale liší svým rozsahem.

Ve městě Čita, které leží asi 650 kilometrů východně od Irkutsku, podle dnešní zprávy agentury TASS obchodní inspekce zajistila 145 litrů kosmetického zboží obsahujícího alkohol, které bylo v prodeji bez potřebných dokumentů.

bafy81 ( 21. prosince 2016 08:10 )

 Ježiš ten článek je zase napsaný .... Vyplývá mi z něj, že ti lidi dobrovolně pili nějaký sprcháč, nebo co??!! Nikde není zmíněno, že pili alkohol s obsahem látek, které se používají do přípravků do koupele, takže proste dle článku pili proste mýdlo jo? Jen tak, ze srandy.

djaba ( 21. prosince 2016 07:37 )

 To tam mají ňáký divný pěny do koupele .Asi se koupou jinak , než my .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání