Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Vražda 13 let hledaného Říhy: Zabil ho jeho bývalý společník?

Autor: ljš - 
31. října 2016
19:48

Rodiče Martina Říhy byli rádi, že je jejich syn v kriminále. A dobře věděli proč. Podle nich mu totiž na svobodě šlo o život. To se také potvrdilo, ale až po 13 letech, kdy se ukázalo, že tunelář neuprchl, ale byl zavražděn. Koho se bál on sám a koho podezřívali rodiče?

Říha založil 1. pražskou družstevní záložnu v roce 1996 a splnil si tak dětský sen mít vlastní banku. Jako bankéř se ale nechoval, své klienty připravil o úspory a s kumpány si přišel na 276 milionů korun.

V klepetech skončil i se svým společníkem Petrem Bubeníčkem, který byl generálním ředitelem kampeličky, v roce 2000. Vrtulník a závodní auta, které si za peníze důvěřivců pořídil, si tak moc neužil.

Brouk a sebevrah

Pobyt za mřížemi nesli oba podvodníci velmi těžce. Říha tam držel protestní hladovku a také bachařům tvrdil, že je brouk. Bubeníček se zase pokusil o sebevraždu. V prosinci 2002 je soud poslal za mříže, tuneláři se ale odvolali a na jaře byli z vazby propuštěni, protože uplynula zákonná lhůta, po kterou tam mohli být drženi. „Já jsem říkal, že jsem ještě klidný, dokud je Martin v kriminále. Jak ho pustí, tak mu jde o život,“ děsil se předtím jeho otec.

Obavy se nakonec potvrdily, Říha zmizel týden po propuštění. Spekulovalo se o tom, že utekl nebo zinscenoval vlastní únos. Uvažovalo se ale i o tom, že se mohl stát obětí trestného činu. Pořad Na vlastní oči se tehdy zabýval tím, kdo by mohli být pachatelé.

Koho se bál?

Padlo jméno Petra Bubeníčka, který byl už v minulosti zapleten do vyšetřování únosu fotbalového bosse Františka Chvalovského, obviněn z něj ale nebyl. Z kamarádů, kteří spolu v devadesátých letech vesele podnikali, se navíc stali ve vězení nepřátelé. „Bubeníček na mě naházel takovou špínu, takže já mám důvod se pana Bubeníčka bát. On mi vyhrožoval už dost,“ tvrdil Říha. Jeho někdejší kumpán ho zase označil za zákeřného člověka, který se neštítí ničeho.

Rodiče Říhy ale z únosu obviňovali někoho úplně jiného. Mělo jít o bývalého šéfa liberecké pobočky kampeličky Roberta Šulce, který se podle nich snažil uchvátit jedinou firmu, která jim v té době ještě zbyla, a Říha byl pro něj překážkou. Navíc byl prý přistižen dva dny před tunelářovým zmizením, jak přelézá zeď jeho statku. Dalším vodítkem mělo být také černé audi s libereckou poznávací značkou, do kterého viděli Říhu cestou od rodičů nastupovat. Robert Šulc byl totiž z Liberecka a vlastnil právě takový vůz.

Před smrtí měli vrazi Říhu brutálně mučit. Měli mu mimo jiné vrtat koleno nebo ho pálit otevřeným ohněm.

Podle televize Prima byl Říha navíc zavražděn skutečně na Liberecku, proto bude kauzu řešit Krajský soud v Liberci. Že by ale Robert Š. pro svého kumpána s úmyslem zavraždit ho přijel vlastním autem a rovnou tak na sebe upozornil, se zdá nepravděpodobné.

Čtyři obvinění

Jistý je podle televize ale motiv pachatelů. Před smrtí ho měli brutálně mučit, aby z něj vytáhli informaci, kam peníze z kampeličky ukryl. „Mohu potvrdit, že jsem podala žalobu na čtyři osoby, z toho na tři pro trestný čin vraždy a na jednu osobu pro pokus trestného činu krádeže,“ uvedla liberecká státní zástupkyně Petra Žílová. Robert Šulc, jeden z obžalovaných, je podle Primy ve vězení kvůli jinému trestnému činu a zbylí tři na svobodě.

Genny ( 31. října 2016 20:22 )

ježiš co to sem furt cpete? Očividně to byl hajzl, našel si ho jinej hajzl kterej ho přehrál, do ničeho se nenamočil, ve vězení nebyl a nikdo na něj nepřišel. Ani jeden z nich nestojí za článek, natož za seriál

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání