Před dům bývalky postavil auto a zapálil ho: Chtěl jsem ji jen vystrašit, bránil se u soudu

Před dům bývalky postavil auto a zapálil ho: Chtěl jsem ji jen vystrašit, bránil se u soudu. (ilustrační foto)  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK, dce - 
4. října 2016
15:16

Před domem své bývalé přítelkyně v Brtnici na Jihlavsku odstavil vůz a zapálil ho. V domě v tu dobu bylo šest lidí, které ohrozil na životě. Žalobce mu u soudu navrhl 20 let. Muž popírá, že by chtěl někoho zabít. Obhajoba navrhla souhrnný trest 3,5 roku vězení.

Podle státního zástupce Jiřího Moravy muž v ranních hodinách polil zápalnou směsí vůz poblíž rodinného domu a zapálil ho. V tu chvíli v domě spalo šest lidí včetně dvou dětí. Podle žalobce šlo nejen o žárlivost bývalého přítele, ale také o mstu, která „přerostla do obludných rozměrů“. Muže proto viní z vydírání, poškození cizí věci a zvlášť závažného pokusu vraždy. Hořící vůz zavčas uhasili hasiči, oheň se na dům nerozšířil.

Robert L. zapálení vozu doznal, popřel ale, že by chtěl někoho zabít. „Já svoji trestnou činnost nezlehčuji, mrzí mě to, ale nikomu se nic nestalo. Nezříkám se zodpovědnosti za zapálení auta, ale nic jiného jsem neudělal,“ řekl Robert L.

Podle obhájce Tomáše Sedláčka „bylo úmyslem poškozenou vystrašit a přimět ji zoufalým a hloupým skutkem, aby s ním komunikovala a vrátila se k němu a aby obnovili partnerský vztah.“

U soudu vypovídal i znalec z oboru požární ochrany Miloš Bodlák. Robert L. auto polil pěti litry směsi benzínu, nafty a ředidla. Podle znalce vzhledem ke směru větru a síle ohně, kdy většímu rozhoření auta zabránil i brzký příjezd hasičů, nemohl oheň přeskočit na dům. Jak ale uvedl, pokud by vítr vál jiným směrem a vůz se rozhořel více, k přenesení požáru na dům dojít mohlo.

„Věděl jsem, že když takto zapálím auto, že dům nechytne, věděl jsem, že nemůže. Na otázkách ‚co by kdyby‘ nelze postavit rozsudek,“ uvedl k tomu obžalovaný.

Celkem šestnáctkrát odsouzeného Roberta L. potrestal za pokus vraždy krajský soud už v polovině loňského roku, a to dvacetiletým trestem. Olomoucký vrchní soud ale nepravomocný rozsudek zrušil a případ vrátil zpět k novému projednání. Robert L. si v současné době odpykává tříletý trest za zpronevěry. Nový rozsudek by krajský soud měl vynést v polovině října.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud