Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Místo srnce zastřelil trampa: Myslivec si odsedí tři roky

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK ljš - 
21. září 2016
10:24

Nejvyšší soud (NS) definitivně potvrdil myslivci Miroslavu Kociánovi 38 měsíců vězení za to, že omylem zastřelil trampa spícího na poli. Neštěstí se stalo v srpnu 2013 v Rakoveckém údolí u Račic na Vyškovsku. Podle pravomocného verdiktu se muž dopustil usmrcení z nedbalosti. Justice dospěla k závěru, že myslivec nemohl s přiměřenou jistotou vědět, na co přesně střílí.

NS měl Kociánův případ na stole už podruhé. Loni v létě zrušil původní rozsudek, který byl o čtyři měsíce přísnější a zahrnoval také těžké ublížení na zdraví. Mělo spočívat v psychické újmě druhého trampa, který byl svědkem kamarádovy smrti. Napodruhé už NS zmírněný rozsudek Okresního soud ve Vyškově a Krajského soudu v Brně potvrdil. Dovoláním se zabýval v červenci bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil odůvodnění.

Podle druhého Kociánova dovolání není ve výroku o vině uvedeno, v čem přesně porušil zákonnou povinnost dbát zvýšené opatrnosti. Vyjádřil také názor, že učinil vše, co učinit měl a mohl, aby střílel bezpečně. Nemohl prý předpokládat, že na posečeném poli budou trampové. NS jeho argumenty nevyslyšel.

Myslivec střílel na cíl, který se krátce před východem slunce jevil jako neidentifikovatelný tmavý předmět. Ve skutečnosti to nebyl srnec, jak předpokládal Kocián, ale těla trampů ve spacích pytlích tmavohnědé a tmavošedé barvy. Jejich přítomnost v rekreační a přístupné oblasti mohl myslivec podle rozsudku předpokládat.

„Pokud považoval cíl střelby za zvěř, vyhodnotil nejasnou situaci nesprávně a evidentně v rozporu s požadavkem zvýšené opatrnosti při střelbě. Pro obviněného bylo za dané situace snadno předvídatelné, že stejně dobře jako zvěř může být cílem, na který střílí, i jiný předmět včetně lidského těla,“ stojí v usnesení.

salto ( 22. září 2016 08:18 )

No jestli ten tramp měl parohy...

prycsnima ( 21. září 2016 11:42 )

 Ježíšmarjá.já myslel že toho bejvalýho od zelníčkový.ale ono se to píše jinak.no to se mi ulevilo.

dfghjk ( 21. září 2016 10:43 )

Dle mého odhadu 90% článků v blesku je o tom, co kdo pos ral. Ale na sebe poněkud zapomínáš, co kdybys nám taky někdy blesku vyjevil, cos ty pos ral, třeba kolik soudů a s jakým výsledkem už jsi podstoupil. Určitě máš z čeho vybírat.

levandulova ( 21. září 2016 10:39 )

 Jsou to i.di.oti, strili a ani nevi na co, clovek aby se bal i o psa, koukam i o vlastni zivot. D.ebil.ci

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání