Nemohl bych s tím žít, kdybych nepomohl, řekl oceněný hrdina. Z hořícího auta vytáhl řidiče

Autor: ua - 
20. 9. 2016
15:15

Opravdový hrdina! Obrovskou odvahu prokázal kriminalista Radek Janoušek (39), který 18. června v Ústí nad Labem vyprostil z hořícího auta mladého řidiče (20). Jeho kolegové včera jeho statečnost ocenili titulem Gentleman silnic.

Získal ho po právu, šlo mu totiž o život. Přesto se vrhnul přes hustý dým do plamenů, aby mladíka zachránil. Auto vzápětí explodovalo, spolujezdkyni (†19) se z něj už bohužel dostat nepovedlo, uhořela. „Jel jsem z práce domů, když jsem před sebou uviděl auto, jak vyjelo do protisměru. Nejdřív jsem myslel, že odbočuje k nějakému parkovišti,“ popsal Radek Janoušek. Vzápětí ale uviděl, jak auto havarovalo a začalo hořet. Okamžitě zastavil a běžel řidiči na pomoc. Další auto přitom projížděla okolo, nikdo mu ale nepomohl.

Dívce nedokázali pomoci

Musel jsem asi třikrát zalomcovat dveřmi, než se mi je podařilo otevřít. Řidič už se pokoušel také dostat ven, nevím ale, jestli by to sám zvládl. Odvedl jsem ho a ptal se, jestli je tam uvnitř ještě někdo. Byl v šoku, až po chvíli začal volat Naty, Naty,“ vylíčil zachránce. V tu chvíli u něj zastavil další policista, který přispěchal s hasícím přístrojem, a lékař z Děčína. Dívce, která byla na sedadle spolujezdce, už ale pomoci nedokázali.

Radek Janoušek přiznal, že ve chvíli, kdy se do ohnivého pekla vrhnul, se mu hlavou prohnaly myšlenky na manželku a hypotéku. Nezaváhal ale ani na vteřinu. „Nemohl bych s tím žít, kdybych nepomohl,“ řekl. Řidiče v těchto dnech policisté obvinili z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu za to až 6 let vězení.

Gentleman silnice

Titul Gentleman silnice udělují Česká pojišťovna a policie od roku 2004. Má motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali, nebyli k sobě lhostejní a všímali si svého okolí. Jako první ho v prosinci 2004 získal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího auta tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby toto ocenění převzalo dalších zhruba 100 lidí.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud