Muž z Olomouce jezdil 27 let na padělaný řidičák! Vyrobil ho z cizích dokladů

Ilustrační foto
Autor: ČTK ljš - 
30. srpna 2016
12:49

Autoškolou nikdy neprošel, vesele ale řídil. Sedmadvacet let jezdil s padělaným řidičským průkazem devětačtyřicetiletý muž z Olomouce. Doklady jiného člověka našel v roce 1989 a přizpůsobil je svým osobním údajům.

Pozornosti policie se muž dokázal vyhýbat až do poloviny letošního roku, policisté ho odhalili při silniční kontrole na Prostějovsku. „Za padělání dokladu už stíhán být nemůže, trestný čin je totiž promlčen. Hrozí mu však pokuta ve výši desítek tisíc korun za řízení bez řidičského oprávnění,“ řekl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek.

Muž v roce 1989 našel na přesně nezjištěném místě v Olomouci řidičský průkaz, odstranil totožnost původního držitele, vepsal do dokladu své osobní údaje a vlepil svou fotografii. „Takto upravený doklad dále používal jako pravý, přestože nikdy nebyl řádným držitelem řidičského oprávnění,“ uvedl policejní mluvčí.

 

Svou sedmadvacetiletou praxi za volantem muž ukončil v Dubanech, kde policisté během silniční kontroly zjistili, že řidičský průkaz nevlastní, a následně odhalili i neoprávněný zásah do úředního dokladu. „Uvedený trestný čin musí být posuzován podle trestního zákona platného v roce 1989. Ten pro tento trestný čin stanovoval trest odnětí svobody až na dvě léta. Vzhledem k době, která od spáchání skutku uplynula, je jeho trestnost již promlčena. Z toho důvodu policejní orgán trestní stíhání ukončil,“ doplnil policejní mluvčí.

Za řízení bez řidičského průkazu však muži hrozí pokuta ve výši 25 000 až 50 000 korun. Pokud bude navíc chtít znovu usednout za volant, bude muset nejprve zamířit do autoškoly.

balika ( 30. srpna 2016 20:29 )

Za padělání ne, ale za "používání" padělaného dokladu dostane pokutu. Ale vzhledem k tomu, že nikdy neměli poliši důvod ho "stavět", tak by měla být dle mého jen symbolická.

starypes ( 30. srpna 2016 18:23 )

Pokud 27 let neměl žádný přestupek, měl by být oceněn jako Gentleman silnic.

ov21 ( 30. srpna 2016 17:17 )

padelal dnes jiz neplatny doklad, pokud by byl tento vzor i nadale platny, bylo by to posuzovano jinak

tomik007 ( 30. srpna 2016 17:00 )

„Za padělání dokladu už stíhán být nemůže, trestný čin je totiž promlčen" - tak tohle soudruzi nejak nechapu

ov21 ( 30. srpna 2016 16:14 )

To mel jeste ruzovou knížečku ne ? tak to celkem chapu ze ho policiste odhalili

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud