Učím se stát! Strojvedoucí-hrdina ze Studénky rok po nehodě poprvé promluvil

Autor: shp - 
22. 7. 2016
09:18

Je tomu přesně rok, co hrdinný strojvedoucí pendolina Jan Černý u Studénky na Novojičínsku zatáhl za záchrannou brzdu a zachránil tak desítky lidských životů. V posledních okamžicích před katastrofou chtěl zabránit strážce s polským kamionem. Strojvedoucí nyní poprvé od tragické srážky, při níž přišel o nohy, poprvé promluvil.

Přišel o nohy, ale nevzdal to. Strojvedoucí Jan Černý podstupuje náročnou rehabilitaci a snaží se učit stát na protézách. Při děsivé autonehodě, kterou způsobil arogantní řidič polského kamionu Slawomir Wojciech (50), jenž z něj po uvěznění na přejezdu zbaběle pláchl, zemřeli tři lidé. Nebýt Černého, bylo by jich ale více.

Strojvedoucí zatáhl za rychlobrzdu, varoval cestující a teprve poté utekl z řídicí kabiny. Nyní se snaží vrátit do normálního života a bojuje jako lev. „Sem chodím cvičit nejvíc ruce, které teď budu hodně potřebovat. Stroje jsou tady uzpůsobeny pro vozíčkáře. Fitness centrum navštěvuji třikrát týdně. Paradoxně když jsem byl zdravý, přiznávám, že jsem byl ve fitness centru asi jen dvakrát,“ řekl Černý ČRo Radiožurnál.

Cvičit chodí do rehabilitačního ústavu v Kladrubech na Vlašimsku každý den už čtvrt roku. „Pan Jan je hodně snaživý, má chuť do rehabilitace. Pokroky jsou vidět, i když jsou malé. Snažíme se o stoj o protézách,“ vysvětlil fyzioterapeut Martin Pospíšil. Černý si nyní zvyká na druhou protézu, která je nová.

Mám asi necelých 14 dní i druhou protézu. Učím se stát,“ říká Černý. Trénuje také na bradlech. „Nějakou tu minutu už můžu stát. Ale abych stál úplně bez držení, to nedám dlouho. Je to však velmi příjemný pocit. I pro to tělo je to asi dobré,“ dodává hrdinný strojvedoucí. Nejsilnějším okamžikem za poslední dobu pro něj bylo, když usedl do invalidního vozíku.

Video VIDEO: Takhle smetlo pendolino polský kamion na přejezdu ve Studénce! - Jiří Krušina
1080p 720p 480p 360p 240p

To pro mě byly takové předčasné Vánoce, kdy jsem změnil polohu těla a to bylo děsně příjemné. Stejně tak když mě poprvé pověsili do takového padáku, kdy jsem sice nestál, ale visel jsem ve svislé poloze,“ dodal. Nehoda v jeho životě změnila vše. Do té doby žil dle vlastních slov bláznivým životním rytmem a všude chtěl být.  

 „Teď se věnuji sám sobě. Ostatní se spíš věnují mně. Život v Kladrubech od pondělí do pátku utíká rychle, protože máte program od rána až tak do tří hodin,“ uzavírá Černý s tím, že věří, že se brzy naučí s protézami chodit. Řidič kamionu byl pravomocně za nehodu odsouzen na 8,5 let vězení. Na 10 let má navíc zákaz řízení, který však platí pouze v Česku.

Doporučujeme
ov21 ( 22. července 2017 17:14 )

nejen za tohle,ale debil ktery u soudu prohlasi ze kdyz sviti cervena muze jet a tim ohrozit desitky zivotu by snad nemel behat mezi normalnimi lidmi do konce zivota

kristinn ( 22. července 2016 11:59 )

dopĺńam: obrázok nájdete pod názvom "štvorkolka pre seniorov", má vyklápacie sedadlo pre pohodlnejšie nasadnutie...môjmu blízkemu veľmi skvalitnila ťažký život...

kristinn ( 22. července 2016 11:54 )

Vážený pane, veľmi, veľmi Vám držím palec. Prežívala som podobné niečo s veľmi blízkym človekom-aj postavenie sa na nohy, aj možnosť sedieť a pohybovať sa na vozíku. Ak to čítate, doporučujem pozrieť si malé štvorkolky, prípadne trojkolky na batérie na pohyb vonku. Bola kúpená v zahraničí. Pohyb na nich je oveľa pohodlnejší, ako na klasickom invalidnom vozíku na batériu. Boh Vám žehnaj a pomáhaj

Jiricek11 ( 22. července 2016 11:40 )

Ať se panu Černému daří rehabilitace.Vím,co je to chodit o francouzských holích,ale to je pohoda ,co musí tento člověk překonat jak fyzicky a hlavně psychicky!

balika ( 22. července 2016 10:59 )

 Přeji panu strojvedoucímu hodně fyzické i duševní síly.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud