Válečný veterán, který ubodal kolegu (†21): Byl na misích v Kuvajtu i Kosovu

Autor: ljš - 
18. 2. 2016
17:23

Bývalý profesionální voják zabíjel mimo válečné pole. Vlastislav R. (43), který na začátku února brutálně ubodal v jedné z havlíčkobrodských firem svého jednadvacetiletého kolegu, se v minulosti účastnil hned několika zahraničních misí.

Muž, kterého mnozí označovali za podivína, se podle kolegů svou vojenskou minulostí často chlubil. V armádě podle dostupných informací skutečně působil, a to celých 18 let, od roku 1991 až do roku 2009. Po celou dobu vykonával funkce do úrovně čety a působil hlavně jako řidič. 

Vyslán byl ale i za hranice. "Byl šestkrát v zahraničních misích, jedenkrát v Kuvajtu a pětkrát na Balkáně v Bosně a Hercegovině a v Kosovu. Naposled to bylo v roce 2003," potvrdil Jihlavskému deníku mluvčí Ministerstva obrany Petr Sýkora. Z armády podle něj Vlastislav R. odešel po skončení závazku.

Po odchodu do civilu se živil různě. V havlíčkobrodské firmě prý ale začal pracovat až krátce před vraždou. Co bylo jejím motivem není vůbec jasné. Ví se ale, že byl Vlastislav R. výbušné povahy. K útoku použil velký nůž, který neustále nosil při sobě.

Zda mohla mít na jeho jednání vliv válečná zkušenost psychologové, vyloučit nemohou. Mohlo by se jednat o posttraumatickou stresovou poruchu. "Pokud jde o nasazení našich vojáků v zahraničních operacích, armáda samozřejmě sleduje psychický stav vojáků v souvislosti s jejich nasazením právě s ohledem na posttraumatickou symptomatologii. Provádějí se psychologická vyšetření vojáků po návratu z operací a podle provedených výzkumů, která realizovala Ústřední vojenská nemocnice, je tato posttraumatická symptomatologie u našich vojáků nízká," řekl deníku psycholog ministerstva vnitra Marek Malý. V případě Vlastislava R. to ale není příliš pravděpodobné vzhledem k velkému časovému odstupu od jeho odchodu z armády.

tomik007 ( 18. února 2016 19:53 )

Velký nůž nosil porad u sebe - jako krokodyl Dandy.

vilda696 ( 18. února 2016 19:47 )

 Vygumové jsou ty zelený paka všichni

bksdfg ( 18. února 2016 19:16 )

Bohužel je to tak

balika ( 18. února 2016 19:03 )

Je dobré se těmto veteránům vyhýbat, protože oni jsou z těch misí na hlavu všichni.

vrahrychtar ( 18. února 2016 18:51 )

naseptal mu to ozraly drramatik z pekla...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud