Ubil kamaráda a jeho tělo hodil do studny: Vrchní soud mu potvrdil trest

Autor: ČTK - 
19. ledna 2016
11:16

Za čtyři roky starou vraždu v Honěticích na Kroměřížsku si devětatřicetiletý Oldřich Novák definitivně odpyká 15 let vězení. Rozhodl o tom dnes olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek krajského soudu, proti kterému se muž odvolal. Svou oběť Novák podle rozsudku ubil štípacím kladivem. Kosterní pozůstatky našli až loni ve studni noví majitelé domu, ve kterém Novák dříve žil se svou družkou.

Podle vrchního soudu o vině obžalovaného není pochyb, podle soudu šlo o vraždu s rozmyslem. Muži původně hrozilo 12 až 20 let. „Patnáctiletý trest je pod polovinou trestní sazby. Soud přihlédl k závažnosti činu i povaze obžalovaného a jeho možné nápravě,“ uvedl předseda senátu Stanislav Urbanec. Uloženo mu bylo také ochranné protialkoholní léčení v ústavní formě.

Novák tvrdil, že vraždu nespáchal, to byl i důvod, proč se odvolal. Muže však z vraždy usvědčila jeho tehdejší družka i ostatní svědci. Uvedli, že jim obžalovaný muž již dříve řekl, že ve studni je utopenec nebo že si následující majitelé koupili dům i s podnájemníkem. Nováka nakonec udal jeho známý, jemuž se muž údajně s činem pochlubil. Obhajoba dnes poukázala na rozpory ve svědeckých výpovědích, a to především ve výpovědi tehdejší Novákovy družky. „Je zřejmé, že si žena dokáže vymýšlet skutkové události. Svědkyně, na které je tento případ postaven, je mentálně retardovaná, která má sklony k alkoholismu,“ uvedl obhájce. Také Novák dnes tvrdil, že si svědkyně vše vymyslela.

Žalobce Jaroslav Kandráč uvedl, že námitky obhajoby zazněly už dříve. „Případ není postaven na výpovědi paní Řezníčkové, ale na mrtvole ve studni, která má rozbitou hlavu tak, že kvůli tomu dotyčný zemřel,“ podotkl žalobce. Výpověď svědkyně nestojí podle něj osamoceně, ale je podporována i řadou výpovědí ostatních svědků, kteří nejsou na případu nijak zainteresováni. „Soud žádný důkaz neopomenul,“ uvedl žalobce. Stejného názoru byl i vrchní soud, věrohodnost svědkyně byla podle něj konfrontována i s ostatními důkazy.

Vražda se podle rozsudku stala na přelomu let 2011 a 2012 v Novákově domě. Předcházela jí hádka mezi podnapilým Novákem a tehdy čtyřicetiletým mužem, který se údajně nevhodně choval vůči Novákově družce. Novák vzal na chodbě kovové štípací kladivo o váze pěti kilogramů a poškozeného s ním dvakrát udeřil do hlavy. Muž utrpěl poranění mozku, na místě svým zraněním podlehl. Tělo poté obžalovaný odtáhl do kůlny a následně hodil do studny. Tam byly kosterní pozůstatky objeveny loni v březnu novými nájemníky, kteří čistili studnu.

sheba ( 19. ledna 2016 11:59 )

Jsem jednoznačně pro obnovení trestu smrti!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud